Den danske mobilproducent Lumigon konkurs

Den danske mobilproducent Lumigon har indgivet konkursbegæring.

Artikel top billede

Den danske mobilproducent Lumigon går konkurs.

Ifølge ITWatch har selskabet netop indgivet konkursbegæring. De 28 medarbejdere orienteres netop nu om konkursen.

“Vi egenbegærer konkursen, så vi har ingen forsmåede investorer. Men de penge det kræver for at køre selskabet videre, er så store, at vi ikke selv kan komme med dem," siger storinvestor Michael Moesgaard til mediet.

Her kalder han konkursen for ‘en trist sag.’

Lumigon har allerede officielt skiftet navn til ‘Selskabet af 30. august 2017 A/S,’ hvilket er en typisk afviklings-indikator.

Den danske smartphone-virksomhed tabte i fjor 25 millioner kroner. Det store underskud var blot det seneste i en lang række, i det selskabet året før landede et underskud på 39 millioner kroner, året før igen 22 millioner kroner og året før igen 28 millioner kroner.

Lumigon har således alene i de seneste fem år haft et tab på mindst 125 millioner kroner.

Selskabet blev stiftet af Lars Gravesen i 2009. Han er stadig medejer og direktør. Selskabet har i de seneste år haft Michael Moesgaard og Juha Christensen i bestyrelsen.

Svært marked

Da selskabet blev grundlagt, var Android-markedet stadig i sin spæde vorden, og målet var at udvikle en veldesignet smartphone baseret på Android. På det tidspunkt bestod de fleste Android-telefoner af plast.

Den danske virksomhed forsøgte sig med smartphones i ædelmetaller og med diamanter, og den seneste smartphone havde sågar et kamera med nattesyns-muligheder.

Lumigon er ikke det eneste selskab, der har forsøgt sig med en dansk-udviklet smartphone. Også danske ID2ME forsøgte sig med en smartphone, ID1, men måtte lukke efter et år. Problemet var manglende investorer.

Det kan du læse mere om her: ID2ME-konkurs: Her er fire grunde til at det danske mobileventyr floppede

Læs mere om Lumigon:

Dansk spøgelses-smartphone har kostet 17 mio. kr. at udvikle

Nyt stort milliontab til den danske mobilproducent Lumigon - men nu lysner det

Nu kommer danske Lumigons T2-smartphone (måske)

Test: Sådan fungerer Lumigons danske smartphone

Omsider: Her er Lumigons danske luksus-telefon

Efter store forsinkelser: Dansk smartphone endelig på vej

Dansk firma på vej med anderledes Android-smartphone - hvis....

Derfor gik dansk mobilproducent konkurs blot et år efter lanceringen: Kritisk aftale med investor slog fejl

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S