Den danske mobilproducent Lumigon konkurs

Den danske mobilproducent Lumigon har indgivet konkursbegæring.

Artikel top billede

Den danske mobilproducent Lumigon går konkurs.

Ifølge ITWatch har selskabet netop indgivet konkursbegæring. De 28 medarbejdere orienteres netop nu om konkursen.

“Vi egenbegærer konkursen, så vi har ingen forsmåede investorer. Men de penge det kræver for at køre selskabet videre, er så store, at vi ikke selv kan komme med dem," siger storinvestor Michael Moesgaard til mediet.

Her kalder han konkursen for ‘en trist sag.’

Lumigon har allerede officielt skiftet navn til ‘Selskabet af 30. august 2017 A/S,’ hvilket er en typisk afviklings-indikator.

Den danske smartphone-virksomhed tabte i fjor 25 millioner kroner. Det store underskud var blot det seneste i en lang række, i det selskabet året før landede et underskud på 39 millioner kroner, året før igen 22 millioner kroner og året før igen 28 millioner kroner.

Lumigon har således alene i de seneste fem år haft et tab på mindst 125 millioner kroner.

Selskabet blev stiftet af Lars Gravesen i 2009. Han er stadig medejer og direktør. Selskabet har i de seneste år haft Michael Moesgaard og Juha Christensen i bestyrelsen.

Svært marked

Da selskabet blev grundlagt, var Android-markedet stadig i sin spæde vorden, og målet var at udvikle en veldesignet smartphone baseret på Android. På det tidspunkt bestod de fleste Android-telefoner af plast.

Den danske virksomhed forsøgte sig med smartphones i ædelmetaller og med diamanter, og den seneste smartphone havde sågar et kamera med nattesyns-muligheder.

Lumigon er ikke det eneste selskab, der har forsøgt sig med en dansk-udviklet smartphone. Også danske ID2ME forsøgte sig med en smartphone, ID1, men måtte lukke efter et år. Problemet var manglende investorer.

Det kan du læse mere om her: ID2ME-konkurs: Her er fire grunde til at det danske mobileventyr floppede

Læs mere om Lumigon:

Dansk spøgelses-smartphone har kostet 17 mio. kr. at udvikle

Nyt stort milliontab til den danske mobilproducent Lumigon - men nu lysner det

Nu kommer danske Lumigons T2-smartphone (måske)

Test: Sådan fungerer Lumigons danske smartphone

Omsider: Her er Lumigons danske luksus-telefon

Efter store forsinkelser: Dansk smartphone endelig på vej

Dansk firma på vej med anderledes Android-smartphone - hvis....

Derfor gik dansk mobilproducent konkurs blot et år efter lanceringen: Kritisk aftale med investor slog fejl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory