Kaspersky efter spionage-mistanke: ”Danske myndigheder kan godt adskille politik og teknologi”

Kaspersky Lab er ikke længere godkendt som leverandør til den offentlige sektor i USA, der mistænker det russiske sikkerhedsfirma for medvirken til spionage. Men Kasperskys danske chef frygter ikke for samarbejdet med danske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

”I den amerikanske stat Texas har man siden 1890 haft en lov, der gør det ulovligt at få det til at regne – det er heldigvis ikke alle amerikanske tiltag, som bliver adopteret til Europa.”

Leif Jensen er nordisk chef for det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky Lab, og hans frygter ikke, at den amerikanske mistanke om kasperskys samarbejde med russiske myndigheder, smitter af på Danmark.

Kaspersky er ikke længere godkendt som leverandør til det offentlige USA, efter at myndigheden General Services Administration (GSA) strøget sikkerhedsfirmaet fra hvidlisten.

Det russiske firma samarbejder også med blandt andet det danske politi, men Leif Jensen frygter ikke, at de danske myndigheder vil følge det amerikanske eksempel, som han kalder ”udokumenterede og falske beskyldninger med en amerikansk politisk agenda.”

”Det er min klare oplevelse at myndigheder, såvel som virksomheder, i Danmark ved nok om cyber kriminalitet til at kunne adskille politik og teknologi, og foretager deres valg ud fra hvad der er den bedste løsning,” skriver han i en mail til Computerworld.

Amerikanske myndigheder må fortsat gerne anvende Kaspersky-produkter, men det bliver langt sværere uden forhåndsgodkendelsen, der blandt andet betyder, at der ikke kan anvendes standard-kontrakter med Kaspersky.

Samtidig arbejder hær-kommandoen i USA for, at det amerikanske militær skal afbryde alt samarbejde med den russiske virksomhed.

Politisk software-krig

Det er ikke første gang, at bandlysning af store sikkerhedsfirmaer indgår i geopolitiske spil.

Tilbage i 2014 forbød de kinesiske myndigheder visse offentligt ansatte at bruge produkter ikke-kinesiske sikkerhedsfirmaer, og herhjemme skabte det også en ophedet sikkerhedsdebat, da kinesiske Huwaei fik til opgave at drive TDCs netværk.

Cybersikkerhed er blevet storpolitik.

Kaspersky-ceo Eugene Kaspersky afviser i en pressemeddelelse kategorisk alle anklager om, at virksomheden skulle have nogen former for lyssky samarbejde med russiske myndigheder.

”Uagtet at fakta bliver fordrejet til at passe ind i en hypotetisk, falsk teori, har Kaspersky Lab og dets ledelse ingen upassende bånd til nogen regering. Virksomheden samarbejder jævnligt med regeringer og myndigheder i hele verden med det formål at bekæmpe cyberkriminalitet.”

Læs også: Mistænkes for spionage: Kaspersky færdig som godkendt it-sikkerhedsleverandør i USA

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S