Nets-aktionærer kan blive forgyldt: Her er tilbuddet på Nets fra amerikansk kapitalfond

Amerikanske konsortium vil betale 165 kroner per aktie for Nets. Selskabets ledelse, bestyrelse og storaktionærer anbefaler alle aktionærer at sige ja.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske kapitalfond Hellman & Friedman er klar til at købe alle Nets’ aktier for 165 kroner per aktie.

165 kroner. Så meget tilbyder den amerikanske kapitalfond Helllman & Friedman Nets aktionærer for hver aktie i et tilbud, der efter en del spekulationer nu omsider ligger klar.

Kapitalfonden afleverede via det nyetablerede investeringsselskab Evergood 5 AS mandag morgen dens købstilbud til aktionærerne.

Nets’ bestyrelse anbefaler alle aktionærer at acceptere tilbuddet, som kan udløse en gevinst på 27 procent i forhold til den kurs, som aktien lå på 30. juni, der var dagen før, at Nets bekræftede, at selskabet havde modtaget henvendelser fra mulig køber.

De 165 kroner per aktie er samtidig 35 procent højere end Nets’ gennemsnitskurs over de seneste seks måneder.

Samlet værdifastsætter tilbuddet Nets til 33 milliarder kroner.

“Efter vores mening giver tilbuddet værdi for Nets’ ationærer. Hellman & Friedman henvendte sig til os i juni, og vi har siden modtaget en række henvendelser og haft drøftelser med udvalgte partner,” meddeler Nets’ bestyrelsesformand Inge Hansen i en meddelelse på Nasdaq-børsen.

Den kan du læse her: Nets A/S: Nets receives takeover offer.

Her peger Nets på, at selskabet har overvejet alle muligheder - inklusive muligheden for at fortsætte som børsnoteret selskab.

“Men vi er tilfredse med det kontante tilbud på 165 kroner per aktie til alle aktionærer, som udgør det mest attraktive alternativ,” hedder det.

Hellman & Friedman er en ‘ansvarlig, vækstorienteret ejer, som vil være i stand til at tage en langsigtet, strategisk tilgang til udviklingen af Nets til fordel for vores aktionærer,” skriver Nets.

Ejerne af 46 procent af aktiekapitalen har allerede accepteret tilbuddet, nemlig Nets’ ledelse samt de to kapitalfonde Advent International og Bain Capital.

De overtog sammen med ATP Nets i 2014. Dengang betalte de 17 milliarder kroner for selskabet, som de børsnoterede selskabet i 2016 med en værdiansættelse på 30 milliarder kroner.

Det hører med, at Advent samt Bain som led i handelen vil fortsætte som minoritetsaktionærer i Nets.

Med på købersiden er også Nordea-storaktionær Sampo, Stepstone Group, Fischer Lynch Kapital samt investeringsfonden GIC.

Læs også:

Den store mobilbetalings-krig i gang i Danmark: Det skal der til for at vinde krigen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S