Netcompany forbereder børsnotering i begyndelsen af 2018

Netcompany er i gang med at forberede en børsnotering, som ventes at finde sted i begyndelsen af 2018. Anslået værdi: Fem milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: HANS SØNDERGAARD - SOENDERGAARD.COM / Hans Soendergaard)

Netcompany er i gang med at forberede en kommende børsnotering og afholder i disse dage møder med en række banker, som skal hjælpe virksomheden med børsnoteringen.

Ifølge InsideBusiness afholder Netcompany torsdag og fredag ‘en stribe møder med håbefulde banker,’ som gerne vil være med til børsnoteringen.

Ifølge mediet “forventes interessen fra institutionelle investorer at være stor, når selskabet efter planen lander på børsen i begyndelsen af næste år med en markedsværdi på over fem milliarder kroner;” som det hedder.

Haft planer længe

Netcompany har længe haft planer om en børsnotering.

Selskabet tog i sommer de første skridt mod de indledende processer med at investeringsbankerne til at byde ind på rådgiveropgaven.

Det er disse banker, som Netcompany ifølge InsideBusiness i disse dage holder møder med.

Netcompany blev for under to år siden købt af den norske kapitalfond FSN. Det skete i slutningen af 2015, hvor FSN købte godt halvdelen af Netcompany for 1,1 milliarder kroner efter en lynproces.

Her beholdte de tre daværende ejere, direktør André Rogacsewski, Carsten Gomard samt Claus Jørgensen, lige under halvdelen af aktierne.

Det var faktisk anden gang, at André Rogacsewski, Carsten Gomard og Claus Jørgensen scorede kassen på at sælge Netcompany.

De solgte nemlig selskabet til kapitalfonden Axcel i 2006, men valgte i 2011 efter en forrygende vækstperiode at købe selskabet tilbage fra Axcel, som tjente en kvart milliard kroner på handlen.

Siden er det gået over stok og sten med Netcompany.

Det kan du læse mere om her: Netcompany klar med rekord-regnskab: Omsætningen buldrer i vejret - sammen med antallet af medarbejdere

Selskabets omsætning var i seneste regnskabsår steget med 18,5 procent. Omsætningen er blevet fordoblet siden 2012, mens driftsresultatet i fjor landede på 210 millioner kroner.

Som alle andre kapitalfonde sigter FSN efter at optimere sine virksomheders værdi i løbet af en ganske kort årrække og dernæst sælge virksomheden i en såkaldt exit med så stor en gevinst som mulig.

Netcompany-direktør André Rogaczewski, der ellers er kendt for at være åben, har hele tiden holdt lav profil med udmeldinger om en eventuel kommende børsnotering, som han har nøjedes med at betegne som noget, der ‘lyder spændende.’

Læs et interview med André Rogaczewski her: Netcompany er vokset fra startup til sværvægter og forklaringen er simpel: “Vores kultur er andres overlegen.”

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S