Plenti-stifter Peter Mægbæk færdig som tele-topchef - forlader selskabet

Stifteren af det fremadstormende mobilselskab Plenti, Peter Mægbæk, forlader selskabet, der for et par måneder siden blev købt af TDC. Ind kommer i stedet TDC-veteran.

Artikel top billede

Stifteren af det danske mobilselskab Plent, 46-årige Peter Mægbæk, forlader selskabet, skriver Børsen.

Han afløses 1. december af 42-årige Claus Wamsler-Nielsen, der tidligere har arbejdet for både Telmore og TDC.

Det sker blot få måneder efter, at Plenti efter forrygende vækst efter etableringen i september blev købt af TDC, der betalte 74 millioner kroner for selskabet - som iøvrigt kun nåede at aflevere et enkelt regnskab, der viste et underskud på 46,9 millioner kroner og en negativ egenkapital.

Det kan du læse mere om her: Plenti-direktør skrev salgspapirer under klokken 07:20 i morges: "Der har været mange scenarier på bordet"

Peter Mægbæk siger til Børsen, at udfordringen ved at blive siddende i TDC som Plenti-direktør ‘måske ikke er stor nok i forhold til det,’ som han gerne vil.

Han er dog endnu ikke helt skarp på, hvad han vil, fortæller han til avisen.

“Men jeg vil gerne prøve kræfter med nogle andre udfordringer. Det kunne være en anden branche. Det kunne være nogle andre typer af virksomheder, hvor jeg kan arbejde med turnarounds eller digital transformation. Men det kan også være, at en kapitalfond har en interessant case,” siger Peter Mægbæk.

Plenti var i øvrigt det andet selskab, som Peter Mægbæk sælger til TDC. Han var i nemlig med til at stifte Fullrate, som TDC købte i 2009. Her fulgte Peter Mægbæk med over i TDC-koncernen og sad i fire år som Fullrate-direktør i TDC. 

Læs også:

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Efter salget af Plenti til TDC: Nu ulmer de kritiske røster - skabte Plenti reelt noget værdi på markedet?

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S