Netbank-røvere gemmer sig bag stråmænd

Ved at bruge en stråmand til at hæve pengene kan netbank-tyve undgå at blive fanget, selv om banken og politiet kan spore pengene ved hjælp af kontonumrene. Sikkerhedsekspert siger samtidig, at det nylige indbrud i Nordeas netbank ikke var det første af sin slags i Danmark.

Tyveriet af 25.000 kroner fra en netbank-kunde i Nordea er det første offentligt kendte indbrud i en netbank i Danmark. Men der har været flere sager tidligere, og der vil formentligt komme nye.

Det konstaterer Ulf Munkedal, direktør i sikkerhedsfirmaet Fort Consult, som har kendskab til flere sager i Danmark.

Bankerne mener ellers, sikkerheden er god nok, fordi det altid er muligt at se, hvilken konto pengene er overført til, også selvom kontoen befinder sig i udlandet.

- For det første er det mindre attraktivt for de kriminelle. For det andet kan vi følge pengene, hvis de alligevel gør det, siger kontorchef Birgitte Mikkelsen fra Finansrådet.

I den aktuelle sag var det en let sag for politiet og banken at finde frem til den skyldige, i det den 20-årige mand havde overført de 25.000 kroner til sin egen konto.

- Det viser, at selvom man måske er god til computere, så er man nødvendigvis ikke også en dygtig forbryder, konstaterer Ulf Munkedal.

Stråmanden tager skraldet

Han forklarer, at der har været andre sager i Danmark, som viser, at det ikke nødvendigvis er nok, at kontonumrene kan spores.

- Der er desværre måder at komme uden om det på. For eksempel kan man finde en person, som er ligeglad med at komme i fængsel og som måske heller ikke husker så godt, siger Ulf Munkedal.

Sådan en stråmand kan være en narkoman, som ikke har noget at miste ved at stille sit personnummer eller bankkonto til rådighed for bagmændene. Selvom politiet opsporer narkomanen, kan bagmændene gå fri.

I bankernes brancheforening Finansrådet er man klar over, at ikke alle sager nødvendigvis er lige så lette at opklare, som den aktuelle sag.

- Ingen systemer er 100 procent sikre. Men der vil altid være spor. Om de så er tilstrækkelige, det er en anden sag, men der er gode chancer, siger Birgitte Mikkelsen.

Nordea: Brug en firewall
Nordea opfordrer nu sine 570.000 netbank-kunder til at beskytte deres pc'er bag en firewall. Banken understreger, at kunderne er beskyttet mod tab på samme måde, som hvis deres Dankort bliver stjålet og misbrugt. Alligevel opfordrer Nordea ? som altså selv hæfter for tabet ? kunderne til at installere en firewall.

- Det er helt klart en god idé. Men det nemmeste er at få en boks frem for en software-firewall. Man skal være halvt datamatiker for at bruge mange af de software-firewalls, som hele tiden dukker op og spørger om det ene og det andet, siger Ulf Munkedal.

Den indbyggede firewall-funktion i en ADSL-router vil i mange tilfælde være tilstrækkeligt, ligesom man bør beskytte pc'en med et antivirus-program.

Han understreger, at selvom man anskaffer sig en firewall, så betyder det ikke, at det er umuligt at bryde ind i netbanken. Men det gør det vanskeligere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil