Manden bag populær bitcoin-børs advarer: "Man skal aldrig investere i noget, man ikke forstår"

Hver dag køber og sælger danskerne bitcoins på livet løs. Selvom kursen banker op, og det kan virke som en sikker investering, så advarer stifteren af børsen folk om blindt at placere deres penge i det digitale guld.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Fristelsen er stor. Man kigger på kursgrafer, der vokser vildt og for hver dag, der går, tænker man på, hvor meget man kunne have forøget værdien af ens investering, hvis den var placeret i de hypede bitcoins. 

Men man skal passe på med blindt at placere de sidste rester af børneopsparingen eller pensionspengene i den digitale kryptovaluta, mener stifter af den danske bitcoinbørs Copenhagen Bitcoin, Alexander Lundkvist. 

“Grundlæggende synes jeg, at man aldrig skal investere i noget, man ikke forstår. En ting er at man sætter sin investering i et bredt aktieindeks. Så kan det godt være, at man ikke forstår alle aktierne, men man har i det mindste spredt sin risiko.," siger han og fortsætter:

"Det at købe et aktiv som bitcoin uden at forstå teknologien bagved, ville jeg aldrig selv gøre, men det er desværre det, som folk gør.”

Læs mere om bitcoins her: Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark

Læs på lektien.

Selvom det kan være fristende at banke alle fritlagte midler i det digitale guld, hvis kurs buldrer derudaf, så skal man lige holde hestene, mener Alexander Lundkvist. 

Læs mere om Bitcoins her: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Man behøver nemlig slet ikke købe for tusindvis af kroner til at begynde med. Mønterne, der går for mere end 15.000 dollar, kan nemlig også købes i mindre bidder. Det foreslår børsstifteren, at man begynder med.   

“Det bedste råd er at prøve at købe bitcoin for et lille beløb først. Der er dumt at sætte hele opsparingen i en teknologi, du ikke helt har styr på. Begyndt med at købe for måske 250 kroner og få en fornemmelse af, hvordan det fungerer,“ siger den kun 27-årige børsstifter, der sammen med sin far kigger mod en omsætning i år på 140 millioner kroner. 

Men før du går ind på børneværelset og smadrer ungernes sparegris, så begynd med at læse op på teknologien og hele tanken bag bitcoin.

"Jeg synes, at folk skal sætte sig ned og læse om teknologien og vurdere, om de  mener, at den har potentiale. Mener man det, så skal man helt klart investere i det, men jeg synes ikke, at man skal gøre det, fordi alle andre gør det."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse