Leverandør sjusker med Sundhedsplatformens datasikkerhed: “Denne sag er alvorlig”

Sundhedsplatformens amerikanske leverandør har ikke tilstrækkeligt bevis for, at danske patientdata behandles korrekt. Region H har afvist utilstrækkelig dokumentation og kræver svar.

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Sundhedsplatformens leverandør - amerikanske Epic - har alvorlige problemer med at dokumentere, at danske patientdata i systemet behandles efter bogen og ikke havner i de forkerte hænder.

Ifølge en aktindsigt som Version2 har fået, har Region H afvist et udkast til den obligatoriske sikkerhedserklæring, der skal specificere, hvordan Epic overholder sin databehandleraftale med Regionen.

Epic var to måneder forsinket med erklæringen, og da den endelig kom, fyldte dokumentationen kun lidt mere end to linjer og undlod at forholde sig til en række punkter.

“Region Hovedstaden/Sundhedsplatformen vurderer, at denne sag er alvorlig, og det meget vigtigt, at der fremsendes en tilfredsstillende revisionserklæring,” hedder det i en skriftlig kommentar fra Region H.

Region H fastslår, at man ikke frygter misbrug af danske patientdata, selvom Epic ikke har dokumentationen i orden.

Læs også: It-Professor: Region bør seriøst overveje at droppe Sundhedsplatformen

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S