Rap-gruppe får ballade for kopi-sikre cd?er

Gruppen Beastie Boys topper hitlisterne med deres nye plade, men en del fans er utilfredse med en ny antikopi-teknologi fra Macrovision, som pladeselskabet EMI har udsendt cd'erne med.

Rap-gruppen Beastie Boys har fået en del fans på nakken, fordi de har valgt at udsende deres nye cd "To the Five Boroughs" med kopibeskyttelsessoftware på de fleste markeder i verden.

Pladen, som lige nu topper den amerikanske hitliste, er udsendt af pladeselskabet EMI med en ny kopibeskyttelsessoftware fra Macrovision, som selskabet forventer at skulle bruge på verdensplan.

Kun i USA og Storbritannien er kopier af pladen ikke beskyttet med den nye teknologi.

Brugen af teknologien har bragt en del sind i kog, og på Beastie Boys' hjemmeside klager fans over, at de ikke har mulighed for at kopiere musikken eksempelvis til deres mp3-afspillere, hvilket er tilladt de fleste steder, hvis man ejer en original-cd.

Samtidig har et et rygte verseret på blandt andet diskussionslisten Bugtraq om, at der som del i kopibeskyttelsessoftwaren på Beastie Boys-pladen blev downloadet en form for spyware til brugerens pc, uden at denne umiddelbart blev gjort opmærksom på det.

Det afviser EMI dog på det kraftigste.

- Denne Macrovision teknologi installerer ikke spyware eller vaporware af nogen art på en brugers pc, lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Ifølge indlægget til Bugtraq opfører kopibeskyttelsessoftwaren sig dog som spyware, da brugeren slet ikke gøres opmærksom på, at der bliver installeret et program på pc'en.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job