Rap-gruppe får ballade for kopi-sikre cd?er

Gruppen Beastie Boys topper hitlisterne med deres nye plade, men en del fans er utilfredse med en ny antikopi-teknologi fra Macrovision, som pladeselskabet EMI har udsendt cd'erne med.

Rap-gruppen Beastie Boys har fået en del fans på nakken, fordi de har valgt at udsende deres nye cd "To the Five Boroughs" med kopibeskyttelsessoftware på de fleste markeder i verden.

Pladen, som lige nu topper den amerikanske hitliste, er udsendt af pladeselskabet EMI med en ny kopibeskyttelsessoftware fra Macrovision, som selskabet forventer at skulle bruge på verdensplan.

Kun i USA og Storbritannien er kopier af pladen ikke beskyttet med den nye teknologi.

Brugen af teknologien har bragt en del sind i kog, og på Beastie Boys' hjemmeside klager fans over, at de ikke har mulighed for at kopiere musikken eksempelvis til deres mp3-afspillere, hvilket er tilladt de fleste steder, hvis man ejer en original-cd.

Samtidig har et et rygte verseret på blandt andet diskussionslisten Bugtraq om, at der som del i kopibeskyttelsessoftwaren på Beastie Boys-pladen blev downloadet en form for spyware til brugerens pc, uden at denne umiddelbart blev gjort opmærksom på det.

Det afviser EMI dog på det kraftigste.

- Denne Macrovision teknologi installerer ikke spyware eller vaporware af nogen art på en brugers pc, lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Ifølge indlægget til Bugtraq opfører kopibeskyttelsessoftwaren sig dog som spyware, da brugeren slet ikke gøres opmærksom på, at der bliver installeret et program på pc'en.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere