Multidata går efter HR-markedet

Lønadministrationsselskabet Multidata vil være med, når outsourcingbølgen rammer HR-området. En ny produktpalette skal rette op på den faldende omsætning i selskabet.

Multidata, som har bøvlet med faldende omsætning og indtjening siden løsrivelsen fra PBS, vil nu ekspandere i markedet for software til personaleadministration.

Multidata er Danmarks største lønadministrationsselskab og udskriver hver måned 1,2 millioner danskeres lønsedler. Nu vil selskabet have en større bid af human ressource (HR)-it-markedet.

Som led i den satsning har man indgået et strategisk samarbejde med det norske softwareselskab Bluegarden, som har et større udvalg af redskaber til personalestyring og administration. Samtidig har selskabet specialiseret sig i outsourcing af HR-afdelinger.

Afgørende aftale

- Aftalen med Bluegarden er afgørende for realiseringen af vores forretningsmål, siger administrerende direktør i Multidata, Helge Kaltoft.

Han peger på, at markedet for outsourcing af HR-afdelinger vil vokse kraftigt i de næste år og at Multidata vil forsøge at kapitalisere på udvikligen ved at tilbyde sine kunder en udvidet produktpalette til hele området for personaleadministration.

Helge Kaltoft forklarer, at Multidata nu skal i gang med til tilpasse Bluegardens HR-system til danske forhold, men han forventer, at der vil være danske produkter på markedet inden for få måneder.

- Hvis vi selv skulle have udviklet disse systemer og udviklet en tilsvarende kompetence, ville vi først kunne gå ind på det nye marked om to-tre år, siger han.

Multidatas overskud svandt med mere end to tredjedele sidste år, fra 97 millioner kroner til 30 millioner kroner. Det skyldes dog ifølge selskabet, at man nu afholder langt flere udgifter selv, som PBS før stod for.

Overskudsgraden har dog trods faldet været på 10 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice