"Alle taler om, at robotterne kommer. Og ja, det gør de"

"Der er ingen tvivl om, at robotter vil påvirke virksomhederne. Der kommer til at være afgørende ændringer, når det kommer til forretningsmodeller. Men når det kommer til arbejdspladser, er jeg optimist."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Alle taler om, at robotterne kommer. Og ja, det gør de. Men betyder det undergang og massearbejdsløshed? 

Både og. Der er ingen tvivl om, at det vil påvirke virksomhederne. Der kommer til at være afgørende ændringer, når det kommer til forretningsmodeller.

Men når det kommer til arbejdspladser, er jeg optimist. Det er kun omkring otte procent af de virksomheder, som vi har talt med i vores seneste undersøgelse, som mener, at beslutninger foretaget via kunstig intelligens vil afløse mennesker. 

Omkring en tredjedel af virksomhederne mener derimod, at robotterne vil forbedre og supplere vores beslutninger. Det er jeg meget enig i. 

Jeg tror, at robotterne vil frigøre tid, som kan blive brugt til at skabe bedre oplevelser for partnere og kunder. For vi er slet ikke der endnu, hvor vi kan sige, at vi er gode nok til den del. 

Derfor handler det mindst lige så meget om at skabe nye oplevelser, som det handler om at spare penge ved at fjerne arbejdspladser.  

Så selvfølgelig vil robotter og kunstig intelligens lede til store forandringer. Men de forandringer er ikke dårlige nyheder, de er muligheder.

Paul Thompson, lead partner, Deloitte Digital. Fortalt på Deloitte Digital Agenda 2018.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse