HK i aktion mod it-annoncehajer

Fagforeningen HK er gået til kamp for arbejdsvilkårene i telesalgsbranchen, som ifølge HK i visse tilfælde præges af regelbrud og brudte løfter. I fredags var seks HK-ansatte på besøg hos IT Support Danmark, hvor de ansatte tjener ned til 10.000 kroner om måneden. Direktøren afviser HK's anklager.

IT Support Danmark - det tidligere Azir - havde fredag besøg af seks ansatte fra HK Service København, der mener, at selskabet behandler sine ansatte for dårligt.

Aktionen er et led i en større kampagne, hvor HK forsøger at sætte fokus på vilkårene for de ansatte i call centre og telesalgsvirksomheder.

HK har udvalgt syv firmaer, som i løbet af sommeren kan se frem til at få besøg af fagforeningen, der tropper op ved hovedindgangen og uddeler informationsmateriale til de ansatte.

Tolv sager

Ifølge Rene Andersen, faglig sekretær i HK Service København, har der været tolv sager mod IT Support Danmark, hvoraf flere stadig kører.

- Et medlem har 232.000 kroner til gode, mens andre sager går lige fra bortvisning, manglende løn under sygdom og manglende feriepenge til, at ansættelseskontrakten ikke overholder lovens betingelser, siger Rene Andersen.

De ansatte hos IT Support Danmark sælger annoncer til hjemmesiden Azir.dk. Håndværksrådet anmeldte sidste år IT Support Danmark til politiet for bedrageri på vegne af en række mindre danske virksomheder, hvoraf nogle følte sig truet til at betale for annoncerne.

Sagerne om aggressive salgsmetoder har fået selskabet til at skride ind over for nogle medarbejdere, og direktør Lasse Schou mener derfor, at HK's utilfredshed med visse bortvisningssager er ubegrundet.

- Vi har fundet ud af, at medarbejderne har sagt ting i telefonen, som vi ikke kunne stå inde for, og så har vi prompte bortvist dem. Det er et sjovt paradoks, at hvis vi skrider ind, så kommer HK bagefter og klager. Det er svært at gøre alle tilfredse, siger Lasse Schou.

Svagt marked har givet nedgang

IT Support Danmark havde på et tidspunkt op mod 90 ansatte, men et svagt marked har ført til, at der i dag kun er omkring 40 ansatte.

Lasse Schou oplyser, at nogle af dem tjener under 10.000 kroner om måneden, men han afviser, at IT Support Danmark har stillet højere lønninger i sigt.

Dermed prøver han at imødegå anklagerne fra HK, som mener, at telesalgsfirmaerne lover guld og grønne skove til de ansatte, som ofte er studerende på orlov, der bare er ude efter at tjene hurtige penge.

- Vi ser, at lønningerne i de sager, vi har, ligger på omkring 15.000 kroner alt inklusive, og det står ikke mål med det, der blev lovet. Der er 22 dages oplæring, og hvis du stopper inden, får du ikke løn for den periode, fortæller Rene Andersen fra HK Service København.

Ifølge ham opererer nogle af virksomhederne inden for telesalg af onlineannoncer med flere virksomhedsnavne og hjemmesider. Hvis der sælges en annonce til en kunde, så gives kunden over til et andet firma, så der kan sælges flere gange til den samme kunde. Men det er de samme bagmænd, der scorer pengene.

Virksomheden Networksystems beskyldte sidste år IT Support Danmark for også at stå bag IT-Fagregistret.dk på grund af flere personsammenfald i virksomhederne.

Rene Andersen fortæller, at han har kendskab til et enkeltsag, hvor et firma har krævet 800.000 kroner i erstatning fra IT Support Danmark, men den sag kender direktør Lasse Schou ikke noget til.

Dialog på vej

Målet med fredagens aktion var for HK at komme i dialog med IT Support Danmark og i sidste ende at finde frem til en overenskomst for de ansatte.

Direktør Lasse Schou mener ikke, at IT Support Danmark har afholdt sig fra dialog, men han opfordrer nu HK til et møde.

- Hver gang, der kommer korrespondance i de her sager, så bliver det besvaret med det samme. Men i og med, at de nu konkret opfordrer til samarbejde, så vil jeg gerne foreslå at holde et møde, siger Lasse Schou.

Hvis det ikke kommer til dialog med de virksomheder, som HK har sat fokus på, vil fagforeningen overveje at indlede en reel blokade, oplyser Rene Andersen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S