Siebel i ny sag om regelbrud på børsen

Softwareselskabet Siebel er igen i de amerikanske børsmyndigheders søgelys for at have været for åbenmundede omkring selskabets situation til en begrænset gruppe investorer. Siebel betalte i 2002 en bøde på omkring 1,5 millioner kroner for samme forseelse.

Softwareselskabet Siebel har igen fået ørerne i maskinen for ikke at kunne holde tæt med børs-sensitiv information. Det skriver Cnet.

Selskabets finansdirektør Kenneth Goldman og vice-udviklingsdirektør Mark Hanson bliver sammen med selskabet trukket for retten af børsmyndighederne i USA, anklaget for at have lækket informationer om, at Siebel var mere værd i virkeligheden end på papiret, til en eksklusiv gruppe af investorer.

Det må man ikke, og det burde Siebel vide ? for så sent som slutningen af 2002 betalte Siebel en bøde på over 1,5 million kroner i et forlig omkring nøjagtig samme forseelse.

I anklageskriftet beskyldes grundlægger Tom Siebel for umiddelbart efter afslutningen af den sag at have udpeget Mark Hanson til ansvarlig for investor-relationer uden at give ham den fornødne træning i børs-reglementet.

Den seneste overtrædelse skulle være sket i april 2003, umiddelbart før fremlæggelsen af et kvartalsregnskab fra Siebel, ifølge nyhedstjenesten.

Anklagen går på, at Siebel først nægtede at svare på analytikeres spørgsmål om, hvorvidt der var indtægter på vej fra handler, som blot ikke var nået med i regnskabet. Men det var lige netop det, Siebel en uge senere brugte som argument over for en investorgruppe i Alliance Capital Management.

Her fremlagde Mark Hanson tal, som angiveligt viste, at der var for over 30 millioner kroner i omsætning på vej via handler, der var indgået. Næste dag gik Siebel-aktien otte procent i vejret og blev handlet hektisk, skriver Cnet.

Siebel har ikke umiddelbart svaret på anklagerne over for Cnet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S