TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner

TDC skal betale 2,2 milliarder kroner om året alene i renter på ny kæmpegæld. Det kan ramme selskabets investeringsplaner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s nye ejere, pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation, har forgældet TDC i så stor grad, at det kan ramme selskabet, skriver Finans.

Ifølge avisen har de nye ejere, pensionskasserne PFA, PKA, ATP og australske Macquarie, ‘begravet selskabet [TDC, red] under et stort gældsbjerg, som gør telekæmpen sårbar og kan forpurre’ TDC’s planlagte investeringer i ny, hurtig infrastruktur.

Overtagelsen af TDC har mere end fordoblet gælden til omkring 50 milliarder kroner og tredoblet renteomkostningerne til 2,2 milliarder kroner om året.

Det skyldes ikke mindst, at DK Telekommunikation finansierede halvdelen af de penge, som konsortiet betalte for TDC, med lånte penge.

Chef for virksomhedsobligationer i Jyske Bank, Mikael Venø Munksgaard, siger til Finans, at TDC nu er så forgældet, at selskabet ikke kan låne penge til kommende investeringer.

De nye ejere har ellers lagt op til ret omfattende investeringer i ikke mindst ny infrastruktur.

Læs også:

TDC splittes op i to store forretnings-enheder: Koncern-direktør fratræder

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S