Hackere retter sigtekornet mod danske energiselskaber: "Vi har indikationer på, at mange forstadier til et destruktivt angreb finder sted"

Ifølge Forsvarets Efterretningstjeneste og Dansk Energi har russiske ip-adresse angrebet danske energiselskaber. Der er dog endnu ikke klare eksempler på, at dansk tele- eller energiforsyning er blevet lagt ned ved udefrakommende angreb.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Der er flere eksempler på, at danske energiselskaber har været udsat for målrettede cyber-angreb fra russiske ip-adresser.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

”Vi har ikke klare eksempler på, at tele- eller energiforsyning i Danmark er blevet lagt ned af hackerangreb. Men vi har indikationer på, at mange forstadier til et destruktivt angreb finder sted, nemlig rekognoscering, hvor udefrakommende har undersøgt sårbarheden i et netværk,” siger Thomas Lund-Søren, chef for Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste, til Finans.

Jørgen S. Christensen der er forsknings og teknologidirektør i Dansk Energi bekræfter ligeledes over for Finans, at russiske ip-adresser har forsøgt at komme ind i it-systemerne hos danske energiselskaber. Han understreger dog, at angrebene ifølge hans oplysninger er blevet afværget.

Læs også: Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Det er ikke kun i Danmark, at energisektoren er offer for cyber-angreb. Eksempelvis blev store dele af den ukrainske energiforsyning i december 2015 lammet af et cyberangreb, hvor der blev anvendt russisk malware.

De amerikanske myndigheder har ligeledes advaret om, at Rusland har hacket sig ind i amerikanske energiselskaber og atomkraftværker med henblik på at kunne lukke ned for energiforsyningen, hvis der skulle opstå en konflikt mellem de to lande.

Den danske regering har i den cybersikkerhedsstrategi, der blev offentliggjort tidligere på året, fremhævet energisektoren som en ud af sektorer, der skal have styrket cyber-forsvaret.

Læs også :
Danske energiselskaber skal tvinges til høj it-sikkerhed med ny lov - se lovforslaget her

Elforsyningen bliver ramt af hackere før eller siden, for du vil gerne have smarte løsninger - men er elselselskaberne ordentligt forberedt?

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S