Hackere retter sigtekornet mod danske energiselskaber: "Vi har indikationer på, at mange forstadier til et destruktivt angreb finder sted"

Ifølge Forsvarets Efterretningstjeneste og Dansk Energi har russiske ip-adresse angrebet danske energiselskaber. Der er dog endnu ikke klare eksempler på, at dansk tele- eller energiforsyning er blevet lagt ned ved udefrakommende angreb.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Der er flere eksempler på, at danske energiselskaber har været udsat for målrettede cyber-angreb fra russiske ip-adresser.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

”Vi har ikke klare eksempler på, at tele- eller energiforsyning i Danmark er blevet lagt ned af hackerangreb. Men vi har indikationer på, at mange forstadier til et destruktivt angreb finder sted, nemlig rekognoscering, hvor udefrakommende har undersøgt sårbarheden i et netværk,” siger Thomas Lund-Søren, chef for Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste, til Finans.

Jørgen S. Christensen der er forsknings og teknologidirektør i Dansk Energi bekræfter ligeledes over for Finans, at russiske ip-adresser har forsøgt at komme ind i it-systemerne hos danske energiselskaber. Han understreger dog, at angrebene ifølge hans oplysninger er blevet afværget.

Læs også: Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Det er ikke kun i Danmark, at energisektoren er offer for cyber-angreb. Eksempelvis blev store dele af den ukrainske energiforsyning i december 2015 lammet af et cyberangreb, hvor der blev anvendt russisk malware.

De amerikanske myndigheder har ligeledes advaret om, at Rusland har hacket sig ind i amerikanske energiselskaber og atomkraftværker med henblik på at kunne lukke ned for energiforsyningen, hvis der skulle opstå en konflikt mellem de to lande.

Den danske regering har i den cybersikkerhedsstrategi, der blev offentliggjort tidligere på året, fremhævet energisektoren som en ud af sektorer, der skal have styrket cyber-forsvaret.

Læs også :
Danske energiselskaber skal tvinges til høj it-sikkerhed med ny lov - se lovforslaget her

Elforsyningen bliver ramt af hackere før eller siden, for du vil gerne have smarte løsninger - men er elselselskaberne ordentligt forberedt?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo