Første gang det lykkes: Hackere lukker for strømmen til hundredevis af boliger

For første gang nogensinde har hackere været i stand til at slukke for strømmen fra et energiselskab, så hundredevis af husstande havnede i mørket.

Artikel top billede

I verdens måske første succesrige hackerangreb på et el-forsyningsanlæg har it-kriminelle for nyligt formået at få slukket for strømmen til hundredvis af hjem i Ukraine.

Det skriver Financial Times.

Med angrebet ser en af sikkerhedsbranchens værste anelser om, at hackere er på vej ind i den kritiske infrastruktur, desværre ud til at holde stik.

Ifølge Financial Times har den ukrainske energiminister været ude og kommentere episoden, hvor flere regionale el-selskaber har været målet.

Ukraine påstår, at det er russiske specialstyrker, der står bag hacket, efter de landes meget spændte forhold i de senere år har vist tegn på opblødning.

Det officielle Rusland har ikke svaret på beskyldningen. 

Læs også: Sådan forløber den hemmelige cyberkrig i Ukraine

Så kom angrebet

I flere år har aktører i forsyningsbrancherne været opmærksomme på, at de kunne være udsatte mål i takt med, at flere og flere systemer fik IP-adresser og kom på netværk.

Blandt andet derfor har den danske energikæmpe Dong jævnligt cyberøvelser.

Det kan du læse mere om her: Sådan sikkerheds-uddanner DONG 6.500 folk i ét hug.

Ifølge John Hultquist, chef for spionageafdelingen i sikkerhedsfirmaet iSight, er hackerangrebet i Ukraine det første af sin slags, hvor det rent faktisk har lykkedes de indtrængende at få slukket for strømmen til folks hjem.

Han peger i lighed med de ukrainske myndigheder på, at den anvendte malware ved navn BlackEnergy stammer fra Rusland.

Mere konkret ligner det, at malwaren kommer fra hackerholdet Sandworm, som tidligere har været berygtet for at plante skadelig kode på energiselskaber i USA og i Europa.

"Vi tror, at gruppen med succes er kommet ind i amerikanske og europæiske systemer, så det faktum, at de lige har demonstreret, at de har midlerne til at slukke for lyset, er en temmelig stor ting," forklarer John Hultquist til Financial Times.

Flere selskaber i modvind

Omkring juletid har flere ukrainske energiselskaber haft problemer med el-forsyningen, hvilket blandt andet er blevet forklaret med, at automatiserede kontrolsystemer ikke har virket helt efter hensigten.

Ikke desto mindre har Ukraine nedsat en kommission, der skal undersøge omfanget at hackerangreb, efter der er blevet fundet flere spor af skadelig software på de ukrainske energiselskabers netværk.

På grund af de rædselsvækkende scenarier ved at vellykket hackerangreb har Energinet med ansvar for strømmen i vort lille kongerige været gennemset af blandt andet Rigsrevisionen.

I Rigsrevisionens sikkerhedsrapport har flere advarselslamper lyst rødt, men it-direktør Morten Gade Christensen fra Energinet understreger, at det er et ekstremt teoretisk eksempel, at Danmark skulle gå helt i sort som følge af et hackerangreb.

Det kan du læse mere om her: It-direktør hos Energinet: "At Danmark skulle gå i sort er et ekstremt teoretisk eksempel"

Sådan afløser internet of things-løsninger vores tunge it-systemer


Forsvarets Efterretningstjeneste: Sådan holder vi nysgerrige it-magter ude af Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse