USA advarer: Iran forbereder cyberangreb mod europæisk og amerikansk infrastruktur

Ifølge flere amerikanske embedsmænd forbereder iranske hackere sig på et omfattende angreb på europæisk og amerikansk infrastruktur og flere private virksomheder.

Artikel top billede

Iranske hackere er tilsyneladende i gang med at forberede et hackerangreb på europæisk og amerikansk infrastruktur og på udvalgte private virksomheder.

Sådan lyder advarslen fra flere ledende amerikanske embedsmænd, ifølge NBC News.

Kilderne ønsker dog at være anonyme over for det amerikanske medie men fortæller, at Iran forbereder en række DDoS-angreb mod elselskaber, vandværker og teknologiselskaber i USA, England, Tyskland og en række andre europæiske lande.

Læs også: Vi tager i den danske energibranche it-sikkerhed alvorligt

Iran afviser alle beskyldninger om at være i gang med at forberede et hackerangreb.

“Iran har ingen intentioner om at indlede nogen form for cyberkrig med USA,” siger en den iranske talsperson Alireza Miryousefi til NBC og fortsætter:

“USA er den mest aggressive nation inden for cyberangreb i hele verden, med gentagende angreb på militære og civile mål i hele verden inklusiv Iran.”

Danske energiselskaber har været under angreb

Det er allerede en strategi, andre har benyttet sig af. Senest blev Ukraine lammet af et cyberangreb, hvor der blev brugt en russisk malware.

Det er heller ikke nyt for Danmark at energiselskaber står for skud fra hackerangreb.

Ifølge Forsvarets efterretsningstjeneste, så har danske energiselskaber været udsat for målrettede hackerangreb fra russiske ip-adresser.

Læs også: Hackere retter sigtekornet mod danske energiselskaber: "Vi har indikationer på, at mange forstadier til et destruktivt angreb finder sted"

DSB's billetsystem var også tidligere på året lagt ned af netop et DDoS-angreb, der gjorde det umuligt at købe billetter i flere timer.

Læs mere her: Sikkerhedsekspert: DSB kunne have undgået at blive lagt ned af simpelt DDoS-angreb

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S