Ny sårbarhed fundet i Intel-processor vækker bekymring - den minder om Spectre og Meltdown

Sikkerhedsforskere har fundet endnu en alvorlig sikkerhedsbrist hos den amerikanske chip-gigant Intel. Den nyopdagede sårbarhed sammenlignes med Meltdown og Spectre.

Artikel top billede

En gruppe sikkerhedsforskere har opdaget en ny sårbarhed hos den amerikanske chip-gigant Intels processor.

Den utilsigtede indgang for hackere og malware er blevet døbt Foreshadow og har flere ligheder med Meltdown og Spectre.

Foreshadow giver nemlig mulighed for at hackere eller malware kan få adgang til informationer, der ligger på computeren som filer, passwords, billeder og krypteringsnøgler.

Læs også: Forskerhold advarer: Samsung-smartphones kan angribes via Meltdown-sikkerhedsbristen

Foreshadow blev opdaget af sikkerhedsforskere fra en række universiteter i Belgien, USA og Israel, der fortalte Intel om Foreshadow tilbage i januar.

Det skete for at give chipproducenten mulighed for at komme med de nødvendige sikkerhedsopdateringer.

Kan stjæle passwords og krypteringsnøgler

Sikkerhedsbristen giver mulighed for at ramme ny teknologi, der oprindeligt er designet til at beskytte udvalgt kode og brugerdata fra at blive ændret.

Men Foreshadow giver altså hackere og ondsindet software adgang til de data, der blandt andet kan indeholde passwords og krypteringsnøgler.

Læs også: Nu lukker Microsoft omsider for Spectre/Meltdown i Windows 7 - samt en hel stribe Intel-chip

Foreshadow misbruger de såkaldte SGX enklaver, der ellers adskiller vigtig information fra andet software som derfor ellers gør SGX enklaverne immune overfor Meltdown og Spectre.

Det forklarer forskergruppen bag fundet på deres egen hjemmeside.

Problemerne med Meltdown, Spectre og nu også Foreshadow er dog, at det er hardwarefejl og dermed er der ikke noget garanteret quick-fix ved en ny sikkerhedsopdatering.

Ifølge Intel er Foreshadow ikke blevet udnyttet af nogle cyberkriminelle på nuværende tidspunkt, og selskabet er i gang med at udgive sikkerhedspatches mod Foreshadow. Du kan følge status på patchesne her.

The Technologi reviewskriver også, at flere sikkerhedseksperter fastslår at det er svært at udnytte sårbarhederne i Meltdown, Spectre og Foreshaow, og derfor skal vi heller ikke regne med at blive overfaldet af angreb gennem de tre sårbarheder.

Du kan se den fulde liste over det sårbare hardware på Intels hjemmeside.

Annonce

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S