Norsk skoleelev afslører læk af 35.000 elever og lærers personoplysninger

Bergen-kommune i Norge har fået afsløret et sikkerhedshul i kommunens it-system, der betyder at 35.000 elever og lærers persondata har ligget frit tilgængeligt.

Artikel top billede

En elev på en skole i Bergen opdageden en sikkerhedsbrist, der afslørerede persondata på 35.000 elever og lærer på skolen.

Eleven advarede allerede kommunen om bristen tidligere på året, men det fik ikke de ansvarlige til reagere.

Det skriver NRK.

“Det ser ud til at en skoleelev i Bergen har fundet et sikkerhedshul i kommunens persondatasystem og varslet kommunen om det. Da hans advarsel ikke blev behandlet valgte han at logge sig på systemet som administrator for at sende et signal," siger Frode Karlsen, politiinspektør i politidistrikt Vest i Norge til NRK.

Eleven fortalte ifølge NRK Bergen Kommune om sikkerhedshullet for et halvt år siden, men der blev der ikke taget hånd om problemet, og derfor valgte eleven at bevise omfanget af sikkerhedshullet.

“Burde være fulgt op på”

Ifølge den norkse politiinspektør er der ikke grund til at frygte, at de kompromitterede persondata er blevet misbrugt af cyberkriminelle.

“Der burde nok være fulgt op på dette for længst, havde de gjort det, havde vi ikke været i denne situation, siger politiinspektøren til NRK.

Sagen er blevet meldt til polititet, men eleven er under den kriminellelavalder og er ikke blevet sigtet af politiet.

Hos Bergen kommune blev komunaldirektøren først opmærksom på sagen efter, at NRK henvendte sig med oplysninger, men hun roser eleven.

“Først og fremmest vil jeg gerne rose eleven for at han fortalte om det. På trods af at hans metode ikke er specielt konstrukiv, anerkender jeg, at han giver os besked,” siger kommunaldirektøren til NRK.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS