Norsk skoleelev afslører læk af 35.000 elever og lærers personoplysninger

Bergen-kommune i Norge har fået afsløret et sikkerhedshul i kommunens it-system, der betyder at 35.000 elever og lærers persondata har ligget frit tilgængeligt.

Artikel top billede

En elev på en skole i Bergen opdageden en sikkerhedsbrist, der afslørerede persondata på 35.000 elever og lærer på skolen.

Eleven advarede allerede kommunen om bristen tidligere på året, men det fik ikke de ansvarlige til reagere.

Det skriver NRK.

“Det ser ud til at en skoleelev i Bergen har fundet et sikkerhedshul i kommunens persondatasystem og varslet kommunen om det. Da hans advarsel ikke blev behandlet valgte han at logge sig på systemet som administrator for at sende et signal," siger Frode Karlsen, politiinspektør i politidistrikt Vest i Norge til NRK.

Eleven fortalte ifølge NRK Bergen Kommune om sikkerhedshullet for et halvt år siden, men der blev der ikke taget hånd om problemet, og derfor valgte eleven at bevise omfanget af sikkerhedshullet.

“Burde være fulgt op på”

Ifølge den norkse politiinspektør er der ikke grund til at frygte, at de kompromitterede persondata er blevet misbrugt af cyberkriminelle.

“Der burde nok være fulgt op på dette for længst, havde de gjort det, havde vi ikke været i denne situation, siger politiinspektøren til NRK.

Sagen er blevet meldt til polititet, men eleven er under den kriminellelavalder og er ikke blevet sigtet af politiet.

Hos Bergen kommune blev komunaldirektøren først opmærksom på sagen efter, at NRK henvendte sig med oplysninger, men hun roser eleven.

“Først og fremmest vil jeg gerne rose eleven for at han fortalte om det. På trods af at hans metode ikke er specielt konstrukiv, anerkender jeg, at han giver os besked,” siger kommunaldirektøren til NRK.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura