Bording Data skifter navn: Skal nu hedde FiftyTwo

Bording Data skifter navn til FiftyTwo. Opkøb på vej.

Artikel top billede

Bording Data tager konsekvensen af det, som selskabet kalder ‘lav kendskabsgrad’ og skifter navn.

Fremover kommer selskabet til at hedde FiftyTwo.

“Det nye navn er en direkte kobling til året 1952, da Bording Data som en af de første danske it-virksomheder startede udviklingen af branchespecifikke løsninger til retail-branchen,” lyder det fra Glostrup uden for København, hvor selskabet har hovedkvarter.

Bording Data er et af Danmarks ældste it-virksomheder og iværksatte i fjor en stor satsning rettet mod især markederne uden for Danmark.

I den forbindelse blev Microsoft-manden Henrik Peter Salitach indsat som ny topchef. Det skete med den klare målsætning for alvor at få Bording Data ud over landets grænser.

Det kan du læse mere om her: Bording Data henter ny boss hos Microsoft: "Jeg kunne godt forestille mig, at vi indenfor de kommende tre år er dobbelt så mange ansatte, som vi er i dag"

Beslutningen om navneskiftet skyldes da også ‘lav kendskabsgrad uden for Danmark,’ meddeler selskabet.

“Navneskiftet og den nye profil markerer blandt andet den internationale satsning, der skal sikre FiftyTwo markant vækst i de kommende år,” lyder det.

Bording Data/FiftyTwo landede i seneste regnskabsår (2017) med sine omkring 80 medarbejdere en nettoomsætning på 87,1 millioner kroner og et overskud på fire millioner kroner.

Det var i underkanten af det forventede, men det skyldtes investeringer i netop internationaliserings-projektet.

"Udvikling i resultat kan primært henføres til øget investering i udviklings- salg- og marketingrettede medarbejdere for at fokusere selskabet på vækst og internationalisering," hed det i regnskabet.

FiftyTwo har nu også opkøb i sigtekornet og er på jagt efter virksomheder i Norden og Tyskland.

"Opkøbene bliver målrettet virksomheder, der arbejder med de samme kundesegmenter, og som har den samme DNA i forhold til blandt andet at udvikle egne branchespecifikke og innovative løsninger," lyder det fra selskabet.

Ifølge topchef Henrik Salitach er det målet, at FiftyTwo i 2020 har et par hundrede medarbejdere fordelt på markedet i tre lande samt selskabets udviklingskontor i Bangladesh.

Selskabet er ejet af moderselskabet F.E Bording, som er ejet af Ole Tolstrup Krogsgaard, Olaw W. Hansen, Hans Holger Terp og den luxembourgske bank Clearstream Banking.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Henrik Salitach til meddelelsen om navneskiftet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job