Region Hovedstaden afsætter 22 millioner til forbedring af Sundhedsplatformen: 3.000 læger tilbydes individuel opsætning

Region Hovedsætter sætter 22 millioner kroner af for at hjælpe 3000 læger med en individuel opsætning af Sundhedsplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Region Hovedstaden)

Region Hovedstadens it-system Sundhedsplatformen har været ramt af en lang række problemer.

Nu melder regionen, at den har fundet 22 millioner kroner i ubrugte midler fra renoveringsbudgettet for 2018, og de penge bruges nu til at tilbyde 3000 læger en individuel opsætning af systemet, så det passer til de enkelte lægers behov.

Læs også: Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

Det skriver Region Hovedstaden i en pressemeddelelse.

"Cirka 22 millioner kroner er ubrugte midler på renoveringsbudgettet i 2018, som politikerne har valgt at målrette indsatser, som skal gøre lægernes arbejde i Sundhedsplatformen nemmere. 3000 læger bliver fra september tilbudt individuel tilpasning af Sundhedsplatformen, så de kan få den opsætning, som passer bedst til deres dagligdag og opgaver," står der i meddelelsen, som fortsætter:

"Samtidig blev der afsat midler til flere kliniske byggere, som er læger og sygeplejersker, der er uddannet i tilpasse opsætningen i Sundhedsplatformen, så den bedre matcher den enkelte afdelings behov. Derudover afsætter politikerne midler til en række andre initiativer, som skal forbedre brugernes arbejde med Sundhedsplatformen."

Læs også: Sundhedsplatformen kostede Region Sjælland 700 millioner: Nu indrømmer regionen at platformen ikke fungerer

Strid om udskyldelse af opdatering

I begyndelsen af august blussede en ny problemstilling vedrørende det omstridte it-system op.

Her meddeler Region Hovedstaden og Region Sjælland, som benytter Sundhedsplatformen, nemlig, at de har besluttet sig for at udskyde en planlagt opdatering af Sundhedsplatformen til februar 2019.

Udskydelsen skyldtes, ifølge regionerne, at Sundheds- og Ældreministeriet og Danske Regioner i løbet af sommerferien havde besluttet, at Landspatientregistret, LPR3, skulle udskydes til 2019.

Det kan du læse mere om her:Regioner udskyder opdatering af Sundhedsplatformen

Den udlægning var sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) dog langt fra tilfreds med.

Dagen efter tog hun til genmæle.

Her gjorde Ellen Trane Nørby det klart, at det var Danske Regioner, der bad ministeriet om udsættelse af LPR3 i starten af sommeren med en begrundelse om, at Sundhedsplatformen ville blive lettere at opdatere.

"Det undrer mig meget, at Region Sjælland og Region Hovedstaden har meldt ud, at opdateringen af Sundhedsplatformen er forsinket, fordi indfasningen af Landspatientregisteret er forsinket. Det er helt faktuelt forkert. Vi, i staten, er klar til at gå i luften med LPR3 til planlagt tid og har hele tiden været det," lød det dengang fra sundhedsministeren.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsminister undsiger regioners udmelding om Sundhedsplatformen: "Det er helt faktuelt forkert"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S