Regioner udskyder opdatering af Sundhedsplatformen

En planlagt opdatering af Sundhedsplatformen er blevet forsinket med tre måneder. Opgraderingen bliver først gennemført til februar næste år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Region Hovedstaden og Region Sjælland har besluttet at udskyde en planlagt opdatering af Sundhedsplatformen til februar 2019.

Det betyder, at de planlagte forbedringer af det omstridte it-system kommer tre måneder senere end først planlagt.

Udskydelsen skyldes, at Sundheds- og Ældreministeriet og Danske Regioner i løbet af sommerferien har besluttet, at Landspatientregistret, LPR3, skal udskydes til 2019.

Det får den direkte konsekvens for Region Hovedstaden og Region Sjælland, at opdateringen af Sundhedsplatformen derfor også udskydes.

"Det er rigtig ærgerligt, at de lovede forbedringer for personalet ude på hospitalerne nu bliver forsinket. Konsekvensen af udskydelsen af LPR3 er, at forbedringerne til Sundhedsplatformen desværre også må udskydes. Men andre forbedringer kan gennemføres og endda fremrykkes. Jeg tager derfor til efterretning, at administrationens undersøgelse af de forskellige scenarier har ført frem til en anbefaling af en samlet igangsætning i starten af februar," lyder det fra regionsrådsformand i Region Sjælland, Heino Knudsen, i en pressemeddelelse.

Læs også: Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

At haste opdateringen igennem vil ødelægge undervisningen

Regionerne understreger, at der fortsat bliver udført småjusteringer og forbedringer af it-systemet i perioden frem til februar næste år.

Man kigger eksempelvis på om en række forbedringsforslag på medicinområdet kan laves uafhængigtgt af opgraderingen af Sundhedsplatformen.

Det er tidligere kommet frem, at tre ud af fire medarbejdere blandt sundhedspersonalet i Region Hovedstaden ikke har følt sig tilstrækkeligt klædt på til at arbejde med Sundhedsplatformen.

Det kan du læse mere om her: Sundhedspersonalet i Region Hovedstaden var ikke klar til Sundhedsplatformen: Tre ud fire modtog utilstrækkelig undervisning

Hvis den nye opdatering skulle hastes igennem, er det ikke sikkert, at uddanelsesforløbet i systemet ville afspejle de endelige funktionaliteter, lyder det fra Sophie Hæstrop Andersen, der er regionsrådsformand i Region Hovedstaden.

"Vores medarbejdere skal ikke undervises i et ufærdigt system, og der skal være tid til at teste systemet ordentligt igennem, inden det kommer ud på hospitalerne. Utilstrækkelige tests ville betyde, at hospitaler og sygehuse formentlig ville skulle ibrugtage opgraderinger, som ikke ville være fuldt funktionsdygtige. Det ville give en markant risiko for, at der skulle anvendes længere tid til arbejdet med Sundhedsplatformen som en del af patientforløbene og derfor medføre en udfordring for den samlede patientbehandling. Jeg foretrækker derfor at vælge det, der er mest patientsikkert, og som giver størst sikkerhed for et skifte uden større fejl og mangler," siger Sophie Hæstorp Andersen i en pressemeddelelse.

Platform under massiv kritik

Sundhedsplatformen har været stærkt kritiseret.

It-systemet har alene kostet Region Sjælland 700 millioner kroner, og senest har regionen meldt ud, at den først forventer, at it-systemet fungerer efter hensigten om et års tid.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsplatformen kostede Region Sjælland 700 millioner: Nu indrømmer regionen at platformen ikke fungerer

Computerworld har for nyligt talt med en af de daglige brugere af EPJ-systemet.

Det kan du læse mere om her: Flemming er superbruger af Sundhedsplatformen: “Jeg har aldrig følt mig ‘super’ - jeg har mere været psykolog for mine kolleger

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S