Region Sjælland pumper millioner ind i det udskældte Sundhedsplatformen: Vi 'sætter alle sejl'

Region Sjælland vil bruge op millioner af kroner på at gøre den udskældte Sundhedsplatformen mere brugervenlig. Vi ‘sætter alle sejl,’ lyder det fra regionen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Et flertal af regionsrådet i Region Sjælland har besluttet at hæve budgetterne til det udskældte EPJ-system Sundhedsplatformen, der både i Region Hovedstaden og Region Sjælland er blevet kritiseret voldsomt af brugerne på sygehusene.

Partierne er blevet enige om at ‘sætte alle sejl for at gøre Sundhedsplatformen nemmere bruge for lægerne, sygeplejeskerne og lægesekretærerne på sygehusene,” lyder det fra regionen.

Konkret har politikerne i rådet besluttet at afsætte mellem fem og 10 millioner kroner til at gøre det udskældte system mere brugervenligt.

Pengene skal bruges på hjælp til finindstilling af Sundhedplatformen, så systemet bedre tilpasses lokale forhold og arbejdsgange på regionens sygehuse.

Ligeledes vil regionen sætte hurtigere ind med hjælp og fejlrettelser på “de afdelinger og specialer, hvor sygehusene selv vurderer, at der er de største udfordringer,” hedder det.

Regionen peger på, at det oprindeligt var planen, at sygehusene selv skulle finde 3,5 millioner kroner til arbejdet med Sundhedsplatformen. Men dette krav er nu droppet.

“Vi skruer op for hjælpen til personalets daglige arbejde med Sundhedsplatformen og går bort fra den gamle aftale om at prioritere 3,5 millioner kroner fra sygehusenes egne budgetter. Jeg synes, vi er landet på en god aftale, der vil give forbedringer for vores medarbejdere, for sygehusene og for borgerne,” lyder det fra Tina Boel, udvalgsformand for styregruppen for Sundhedsplatformen i Region Sjælland.

Også Region Hovedstaden har fornylig afsat ekstra millioner til personalets arbejde med Sundhedsplatformen.

Her besluttede regionsrådet i september at anvende 22 milliioner kroner på individuel opsætning af systemet til flere tusinder læger.

Det kan du læse mere om her: Region Hovedstaden afsætter 22 millioner til forbedring af Sundhedsplatformen: 3.000 læger tilbydes individuel opsætning.

Region Sjælland valgte Sundhedsplatformen som nyt EPJ-system i 2016.

Valget fandt sted i kølvandet på Region Hovedstadens ibrugtagen af systemet, der mildest talt har skabt oprørte vande på de sjællandske og københavnske sygehuse.

I begge regioner har sygehusets personale kritiseret systemet voldsomt for at være ødelæggende for arbejdsgangene og tage meget tid fra selve behandlingen.

Alle de jyske regioner har fravalgt Sundhedsplatformen. Alt tyder på, at de samlet kommer til at anvende et konkurrerende system fra aarhusianske Systematic.

Region Sjælland - der har betalt 700 millioner kroner for systemet - i erkendte i sommer, at systemet ikke fungerer, som det skal.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsplatformen kostede Region Sjælland 700 millioner: Nu indrømmer regionen at platformen ikke fungerer

Læs også:

Sundhedsminister: Der ville være fordele i at have ét EPJ-system i Danmark

DF vil droppe Sundhedsplatformen: Indfør det samme system på alle sygehuse

Rigsrevisionen fælder hård dom over Sundhedsplatformen: Det har været uprofessionelt og kritisabelt

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S