Pape vil ikke vente på logningsregler længere: Nu kommer de danske regler for masseovervågning

Justitsministeren har mistet tålmodigheden med EU-Kommissionen. Han vil ikke længere vente på retningslinjerne på telelogning-området. I stedet indleder Søren Pape Poulsen nu arbejdet med at tilpasse den danske lovgivning til Tele2-dommen.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) har indtil videre nægtet, at revidere de danske regler for telelogning, dan han har ventet på EU-Kommissionens retningslinjer på området, men nu har justitsministeren mistet tålmodigheden med EU-Kommissionen.

Nu vil han se på et lovforslag om indsamling af danske telekunders personlige oplysninger.

Det sker efter, at regeringen har ventet i mere end halvandet år på retningslinjerne, som EU nu har meldt ud vil komme inden nytår.

"Omvendt må vi konstatere, at vi ikke kan vente endeløst på at få ændret logningsreglerne. Derfor går vi nu – som en række andre EU-lande – i gang med at gøre klar til at kunne revidere reglerne på egen hånd," lyder det fra Søren Pape Poulsen i en skriftlig kommentar til Ritzau.

Du kan læse mere om sagen her: Søren Pape Poulsen giver sig ikke - affejer massiv lognings-kritik: "Vi kunne jo sidde her i 24 timer uden at blive enige"

Ministeren vil genoptage dialogen med telebranchen

Hele misæren skyldes EU-domstolens dom i den såkaldte Tele2-sag fra december 2016.

Siden dengang har Søren Pape Poulsen holdt fast i, at han først vil afholde møder med telebranchen med henblik på at vedtage ny lovgining på området, når EU-Kommissionen er klar med sine retningslinjer på området.

Indtil da har den danske stat pålagt de danske teleselskaber at logge data fra de danske telekunder.

Det betyder, at de danske teleselskaber indsamler kundernes data om, hvem kunderne har ringet og sms'et til samt hvorhenne det er sket et helt år tilbage i tiden.

Trods EU-dommen er de danske regler ikke blevet suspenderet, men nu oplyser Søren Pape Poulsen, at regeringen "nu - som en række andre EU-lande – i gang med at gøre klar til at kunne revidere reglerne på egen hånd."

Derfor vil ministeren genoptage de "konstruktive drøftelser" med telebranchen, lyder det.

Læs mere her: Samlet tele- og it-branche i opråb til Pape: Stop anvendelsen af massiv datalogning af danskerne nu

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension