Pape vil ikke vente på logningsregler længere: Nu kommer de danske regler for masseovervågning

Justitsministeren har mistet tålmodigheden med EU-Kommissionen. Han vil ikke længere vente på retningslinjerne på telelogning-området. I stedet indleder Søren Pape Poulsen nu arbejdet med at tilpasse den danske lovgivning til Tele2-dommen.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) har indtil videre nægtet, at revidere de danske regler for telelogning, dan han har ventet på EU-Kommissionens retningslinjer på området, men nu har justitsministeren mistet tålmodigheden med EU-Kommissionen.

Nu vil han se på et lovforslag om indsamling af danske telekunders personlige oplysninger.

Det sker efter, at regeringen har ventet i mere end halvandet år på retningslinjerne, som EU nu har meldt ud vil komme inden nytår.

"Omvendt må vi konstatere, at vi ikke kan vente endeløst på at få ændret logningsreglerne. Derfor går vi nu – som en række andre EU-lande – i gang med at gøre klar til at kunne revidere reglerne på egen hånd," lyder det fra Søren Pape Poulsen i en skriftlig kommentar til Ritzau.

Du kan læse mere om sagen her: Søren Pape Poulsen giver sig ikke - affejer massiv lognings-kritik: "Vi kunne jo sidde her i 24 timer uden at blive enige"

Ministeren vil genoptage dialogen med telebranchen

Hele misæren skyldes EU-domstolens dom i den såkaldte Tele2-sag fra december 2016.

Siden dengang har Søren Pape Poulsen holdt fast i, at han først vil afholde møder med telebranchen med henblik på at vedtage ny lovgining på området, når EU-Kommissionen er klar med sine retningslinjer på området.

Indtil da har den danske stat pålagt de danske teleselskaber at logge data fra de danske telekunder.

Det betyder, at de danske teleselskaber indsamler kundernes data om, hvem kunderne har ringet og sms'et til samt hvorhenne det er sket et helt år tilbage i tiden.

Trods EU-dommen er de danske regler ikke blevet suspenderet, men nu oplyser Søren Pape Poulsen, at regeringen "nu - som en række andre EU-lande – i gang med at gøre klar til at kunne revidere reglerne på egen hånd."

Derfor vil ministeren genoptage de "konstruktive drøftelser" med telebranchen, lyder det.

Læs mere her: Samlet tele- og it-branche i opråb til Pape: Stop anvendelsen af massiv datalogning af danskerne nu

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S