Pape vil ikke vente på logningsregler længere: Nu kommer de danske regler for masseovervågning

Justitsministeren har mistet tålmodigheden med EU-Kommissionen. Han vil ikke længere vente på retningslinjerne på telelogning-området. I stedet indleder Søren Pape Poulsen nu arbejdet med at tilpasse den danske lovgivning til Tele2-dommen.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) har indtil videre nægtet, at revidere de danske regler for telelogning, dan han har ventet på EU-Kommissionens retningslinjer på området, men nu har justitsministeren mistet tålmodigheden med EU-Kommissionen.

Nu vil han se på et lovforslag om indsamling af danske telekunders personlige oplysninger.

Det sker efter, at regeringen har ventet i mere end halvandet år på retningslinjerne, som EU nu har meldt ud vil komme inden nytår.

"Omvendt må vi konstatere, at vi ikke kan vente endeløst på at få ændret logningsreglerne. Derfor går vi nu – som en række andre EU-lande – i gang med at gøre klar til at kunne revidere reglerne på egen hånd," lyder det fra Søren Pape Poulsen i en skriftlig kommentar til Ritzau.

Du kan læse mere om sagen her: Søren Pape Poulsen giver sig ikke - affejer massiv lognings-kritik: "Vi kunne jo sidde her i 24 timer uden at blive enige"

Ministeren vil genoptage dialogen med telebranchen

Hele misæren skyldes EU-domstolens dom i den såkaldte Tele2-sag fra december 2016.

Siden dengang har Søren Pape Poulsen holdt fast i, at han først vil afholde møder med telebranchen med henblik på at vedtage ny lovgining på området, når EU-Kommissionen er klar med sine retningslinjer på området.

Indtil da har den danske stat pålagt de danske teleselskaber at logge data fra de danske telekunder.

Det betyder, at de danske teleselskaber indsamler kundernes data om, hvem kunderne har ringet og sms'et til samt hvorhenne det er sket et helt år tilbage i tiden.

Trods EU-dommen er de danske regler ikke blevet suspenderet, men nu oplyser Søren Pape Poulsen, at regeringen "nu - som en række andre EU-lande – i gang med at gøre klar til at kunne revidere reglerne på egen hånd."

Derfor vil ministeren genoptage de "konstruktive drøftelser" med telebranchen, lyder det.

Læs mere her: Samlet tele- og it-branche i opråb til Pape: Stop anvendelsen af massiv datalogning af danskerne nu

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job