Ugen i tech: Nu kommer de foldbare smartphones / Kerne-kapløb mellem Intel og AMD / Her er fremtidens el-Harley motorcykel

Flere producenter lægger op til mobil-origami

Artikel top billede

Tendensen de seneste par år har været, at forsøge at klemme stadigt større skærme ned i vores lomme-kompagnoner.

Den trend møder nu en forhindring i takt med, at hele frontpartiet nu er domineret af skærm.

For at kunne fortsætte den trend, skal smartphonen gentænkes.

Det bliver den i denne uge, hvor to smartphone-producenter har fremvist funktionsdygtige prototyper på mobiltelefoner med folde skærm.

Først med konceptet blev den hidtil ukendte kinesiske mobilproducent Royole, som præsenterede enheden ’FlexPai’, som vikler en foldbar skærm over både fronten og bagsiden af telefonen.

Læs alt om FlexPai her: Her er klodens første foldbare smartphone

Senere på ugen blev det tech-giganten Samsungs tur til at løfte sløret for deres koncept, hvor der her blevet sastet på enheden ’Infinity Flex’.

Her byder Samsung ikke bare på en, men to displays. En sædvanlig smartphone-skærm og en indvendig foldud-skærm som forvandler enheden til en 7,3” tablet.

Begge fremviste enheder er fortsat i udviklingsstadiet, men det forlyder at Royole vil have en betaversion af sin enhed klar til salg i december, mens Samsung vil løfte sløret for en kommerciel enhed en gang i det nye år.

Læs også: Samsung løfter sløret for selskabets første foldbare smartphone: Se den i aktion her

2019 kan ydermere vise sig at blive en skelsættende år for teknologien, for andre mobilproducenter som LG og Huawei rygtes at være i færd med deres egne bud på noget smartphone-origami.

Kerne-kapløb i serverrummene

I en helt anden lejr, navnlig det for servere og arbejdstationer ulmer et helt andet kapløb mellem ærkerivalerne Intel og AMD.

Mandag kunne Intel løfte sløret for hvad der skulle blive den ypperste processor fra selskabet i det kommende kalenderår – en 48-kernet Cascade Lake AP processor.

Der skulle dog ikke gå længe før AMD havde et modtræk, skriver the Register.

Tirsdag kunne AMD detaljere planerne for sin anden generation af deres Epyc-server processorer, kendt som ’Rome’-platformen.

Her overbyder AMD sin konkurrent med en model med op til 64-kerner ombord. Dertil kommer en mere avanceret procesteknologi på 7nm, mod Intels 14nm.

Læs også: Test af AMD’s brutale 32 kernede processor: Kan de mange kræfter overhovedet tøjles?

Harley-Davidson med strøm i

Kan en Harley-motorcykel bygges uden en en dunkende tocylindret motor i maskinrummet? Det tror selskabet selv, ved denne uge at løfte sløret for deres første eldrevne køretøj nogensinde.

Ved Milan Motorcycle messen kunne Harley-Davidson præsentere sin fuldt elektriske motorcykel ’LiveWire’ til salgsdebut en gang i 2019. Det skriver The Verge.

Designmæssigt trækker Harley’en både på moderne og klassiske elementer, mens der performancemæssigt, stødes på både de fordele og ulemper som el-drevne køretøjer besidder.

Accelerationen fra 0 til 100 km/t er mere end vaks og klares på under fire sekunder, mens der derimod vil være kortere tid mellem hvert pitstop med en rækkevidde på knap 90 km i ’economy mode’.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job