"Jeg tror, at du ville blive skræmt, hvis du vidste, hvor meget grej, der står derude og bare venter på, at den forkerte kommer forbi"

"Det giver altid sådan et sug igennem salen første gang, der bliver vist et livestream oppe på storskærmen."

Artikel top billede

Jeg holder foredrag om offensiv it-sikkerhed og laver etisk live-hacking til forskellige nationale og internationale konferencer og events.

Formålet er at vise nogle af de sårbarheder, der er i overvågningskameraer og IoT-enheder generelt. Og det lykkes altid at overtage en række lokale enheder.

Jeg tror, at du ville blive skræmt, hvis du vidste, hvor meget grej, der står derude og bare venter på, at den forkerte kommer forbi.

Når jeg holder de her oplæg, så har jeg altid et sted mellem 30 minutter og 45 minutter, hvor jeg viser, hvordan jeg opsnuser enheder. Der finder jeg altid en håndfuld enheder i nærheden, som jeg så også viser, hvordan jeg kan kompromittere.

En ting er at høre tallene om, hvor mange, der bliver kompromitteret, men der er alligevel et stykke derfra og til rent faktisk at få vist, hvor let det i virkeligheden er.

Det giver altid sådan et sug igennem salen, første gang der bliver vist et live stream oppe på storskærmen.

Jeg er selv topparanoid. Det bliver man jo nok lidt, når man er inden for mit fag. Jeg tænker i hvert fald meget over, hvad jeg gør.

Når man beskæftiger sig med hacking, så kan man jo næsten ikke undgå også at se lidt indad og se på sin egen adfærd og sikkerhed."

Mikkel Brøndum, konsulent og etisk hacker, CGI

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job