Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Topchefen for den amerikanske streamingtjeneste gør det klart, at Netflix nu vil sænke priserne på en række markeder. Han vil endnu ikke afsløre, hvilke markeder der er tale om, men Danmark har de dyreste Netflix-abonnementer i verden.

Artikel top billede

Netflix vil eksperimentere med billige priser for streamingtjenesten på en række markeder.

Det er beskeden fra selskabets topchef Reed Hastings, men han vil ikke endnu løfte sløret for, hvor eller hvornår det sker.

Det skriver The Star.

Det er første gang, at Netflix melder ud, at selskabet vil sænke priserne på nogle markeder, og en prisnedsættelse vil dermed også markere en ændring i streamingstjenesten tilgang til de største markeder, hvor Netflix konsekvent har hævet priserne i takt med, at mængden af indholdet er blevte forøget.

Netflix tilbyder lige nu tre typer af abonnementer, og ifølge mediet har Netflix ikke planer om at sænke prisen på det billigste abonnement.

I stedet vil den prismodel enten være en fjerde abonnementsform eller være en alternativ udgave af de eksisterende abonnementsformer.

Læs også: Lyssky hjemmeside videresælger din Netflix-konto med 90 procent rabat

Danskere betaler mest for Netflix

De danske brugere vil uden tvivl håbe, at Danmark bliver et af de lande, som får glæde af de nye lavere Netflix-priser.

En prisundersøgelse fra analysevirksomheden Comparitech afslørede i september, at prisen på 79 kroner, der er prisen for det billigste danske Netflix-abonnement, er den højeste i verden.

Til sammenligning koster det tilsvarende abonnement i USA blot 9,1 dollar, svarende til omkring 60 kroner.

Det kan du læse mere om her: Danmark topper i ny prisundersøgelse: Vi betaler den højeste pris for vores Netflix-abonnement

Bestem selv hvordan dine film skal ende

De varslede prisnedsættelser er bare et af flere nye tiltag, som Netflix har bebudet i den seneste tid.

I begyndelsen af oktober meldte selskabet ud, at det er muligt for brugerne selv at bestemme, hvordan udvalgte film og serier på tjenesten skal ende.

Det kan du læse mere om her: Nu kan du selv bestemme, hvordan din Netflix-film skal ende

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS