Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Topchefen for den amerikanske streamingtjeneste gør det klart, at Netflix nu vil sænke priserne på en række markeder. Han vil endnu ikke afsløre, hvilke markeder der er tale om, men Danmark har de dyreste Netflix-abonnementer i verden.

Artikel top billede

Netflix vil eksperimentere med billige priser for streamingtjenesten på en række markeder.

Det er beskeden fra selskabets topchef Reed Hastings, men han vil ikke endnu løfte sløret for, hvor eller hvornår det sker.

Det skriver The Star.

Det er første gang, at Netflix melder ud, at selskabet vil sænke priserne på nogle markeder, og en prisnedsættelse vil dermed også markere en ændring i streamingstjenesten tilgang til de største markeder, hvor Netflix konsekvent har hævet priserne i takt med, at mængden af indholdet er blevte forøget.

Netflix tilbyder lige nu tre typer af abonnementer, og ifølge mediet har Netflix ikke planer om at sænke prisen på det billigste abonnement.

I stedet vil den prismodel enten være en fjerde abonnementsform eller være en alternativ udgave af de eksisterende abonnementsformer.

Læs også: Lyssky hjemmeside videresælger din Netflix-konto med 90 procent rabat

Danskere betaler mest for Netflix

De danske brugere vil uden tvivl håbe, at Danmark bliver et af de lande, som får glæde af de nye lavere Netflix-priser.

En prisundersøgelse fra analysevirksomheden Comparitech afslørede i september, at prisen på 79 kroner, der er prisen for det billigste danske Netflix-abonnement, er den højeste i verden.

Til sammenligning koster det tilsvarende abonnement i USA blot 9,1 dollar, svarende til omkring 60 kroner.

Det kan du læse mere om her: Danmark topper i ny prisundersøgelse: Vi betaler den højeste pris for vores Netflix-abonnement

Bestem selv hvordan dine film skal ende

De varslede prisnedsættelser er bare et af flere nye tiltag, som Netflix har bebudet i den seneste tid.

I begyndelsen af oktober meldte selskabet ud, at det er muligt for brugerne selv at bestemme, hvordan udvalgte film og serier på tjenesten skal ende.

Det kan du læse mere om her: Nu kan du selv bestemme, hvordan din Netflix-film skal ende

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse