PFA Pension henter topchef fra KMD-selskab som ny CIO

Topchefen for KMD-ejede Edlund bliver PFA Pensions nye CIO. Pensionsselskabet har været uden it-direktør siden Kristian Hjort Madsen skiftede til Alm. Brand i midten af september.

Artikel top billede

(Foto: PFA)

Efter mere end fem måneders søgen har PFA Pension fundet afløseren for pensionskassens tidligere CIO, Kristian Hjort Madsen, der i midten af juli meldte sit skifte til Alm. Brand ud.

Her startede Kristian Hjort Madsen i midten af september, så PFA Pension har i praksis været uden it-direktør i over to måneder, og det kommer til at fortsætte lidt nu.

Manden er fundet, men han tiltræder først 1. januar.

Læs også: Derfor forlader CIO Kristian Hjort-Madsen PFA Pension efter mindre end to år på posten: Fik "et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til"

PFA Pensions nye direktør for data og it bliver Morten Bruun Steiner, der netop er stoppet i stillingen som administrerende direktør fra det KMD-ejede it-selskab Edlund.

Det kan du læse mere om her: KMD-ejet softwarehus skifter topchef: Forfremmer økonomidirektøren

"Efter at have arbejdet som leverandør og rådgiver for den finansielle sektor igennem min karriere, så glæder jeg mig helt vildt til at komme over på kundesiden og få mulighed – og ansvar - for at eksekvere de strategiske beslutninger i bund. Samtidig er Liv & Pension en branche i voldsom transformation og et af de absolut mest spændende steder at være i øjeblikket," siger Morten Bruun Steinar i pressemeddelelse, der fortsætter:

"Et selskab som PFA har så meget viden og data, og hvis vi formår at udnytte de teknologiske muligheder, kan vi gøre en kæmpe forskel for vores kunder og samfundet inden for eksempelvis forebyggelse af livsstilssygdomme,” siger Morten Bruun Steiner."

Læs også: Dansk top-CIO i gang med de første 100 dage i koncernledelsen hos Alm. Brand: Vil skabe Danmarks fedeste it-arbejdsplads

Har allerede været leverandør for PFA Pension

Morten Bruun Steiner er 57 år og uddannet som ingeniør.

Han kender allerede til PFA, da Edlund er leverandør til platformen PFA Plus, som pensionsselskabets markedsrenteprodukter ligger på.

Læs også: Ny Alm. Brand-CIO skal samle hele forretningen i én cloud-platform: "Det tænder en nørd som jeg på"

Koncerndirektør for produkter og udvikling i PFA Pensions, Mads Kaagaard, er ikke i tvivl om, at Morten Bruun Steinars erfaringer fra Edlunds samarbejde med PFA Pension vil komme den nye it-direktør til gode i sin nye stilling.

"Han har rigtig lang erfaring inden for it-løsninger til den finansielle sektor - og også helt nede i maven af PFA. Samtidig er han som person kendetegnet ved et højt energiniveau, stort drive og engagement. Morten (Steiner Bruun, red.) brænder for det, han laver, og jeg er ikke i tvivl om, at han kommer til at bidrage til at sætte yderligere fart på vores ambitiøse digitaliserings-agenda, som skal sikre, at vi leverer de bedst mulige produkter til vores kunder til de lavest mulige omkostninger," lyder det i pressemeddelelsen fra Mads Kaagaard.

Læs også: En af Danmarks bedste CIO'er stopper: Tiltræder i nyt job til november

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S