Ny Alm. Brand-CIO skal samle hele forretningen i én cloud-platform: "Det tænder en nørd som jeg på"

Interview: Forsikring, bank og pension er blevet samlet på én cloud-platform hos Alm. Brand. Det er et særsyn i den finansielle sektor, og det giver selskabet nye muligheder for forretningsudvikling, men Alm. Brand skal samtidigt balance på en hårfin grænse mellem bekvemmelighed for kunderne og respekt for privatlivet. "Jeg synes, at Google eller Facebook går for langt," siger bankens nye CIO.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er ny CIO og koncerndirektør for digitalisering, it og innovation hos Alm. Brand. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Alm. Brand har samlet alle finansielle ydelser på en cloud-baseret platofrm
  • Se hvilke muligheder teknologien åbner op for på sigt
  • Bliv klogere på den hårfine balance mellem at levere bekvemmelighed for kunderne, men respektere kundernes privatliv
  • Find ud af hvordan Kristian Hjort-Madsen vil vurdere på, om han er en succes som CIO for Alm. Brand
  • Læs hvordan teknologien fungerer i praksis hos Alm. Brand
1.154
6 min
Ved at takke 'ja' til jobbet som CIO for Alm. Brand, havnede teknologinørden Kristian Hjort-Madsen i en finansiel virksomhed, der i løbet af de sidste tre år har bredt den cloud-baserede Salesform-platform udover hele organisationen.

Det betyder, at forsikringskunder, bankkunder, og pensionskunder alle skal services fra den samme platform.

Det er et særsyn i den finansielle sektor, der ikke ligefrem er blandt de førende brancher, når det kommer til cloud-transformationer af forretningerne.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS