Ny Alm. Brand-CIO skal samle hele forretningen i én cloud-platform: "Det tænder en nørd som jeg på"

Interview: Forsikring, bank og pension er blevet samlet på én cloud-platform hos Alm. Brand. Det er et særsyn i den finansielle sektor, og det giver selskabet nye muligheder for forretningsudvikling, men Alm. Brand skal samtidigt balance på en hårfin grænse mellem bekvemmelighed for kunderne og respekt for privatlivet. "Jeg synes, at Google eller Facebook går for langt," siger bankens nye CIO.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er ny CIO og koncerndirektør for digitalisering, it og innovation hos Alm. Brand. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Alm. Brand har samlet alle finansielle ydelser på en cloud-baseret platofrm
  • Se hvilke muligheder teknologien åbner op for på sigt
  • Bliv klogere på den hårfine balance mellem at levere bekvemmelighed for kunderne, men respektere kundernes privatliv
  • Find ud af hvordan Kristian Hjort-Madsen vil vurdere på, om han er en succes som CIO for Alm. Brand
  • Læs hvordan teknologien fungerer i praksis hos Alm. Brand
1.154
6 min
Ved at takke 'ja' til jobbet som CIO for Alm. Brand, havnede teknologinørden Kristian Hjort-Madsen i en finansiel virksomhed, der i løbet af de sidste tre år har bredt den cloud-baserede Salesform-platform udover hele organisationen.

Det betyder, at forsikringskunder, bankkunder, og pensionskunder alle skal services fra den samme platform.

Det er et særsyn i den finansielle sektor, der ikke ligefrem er blandt de førende brancher, når det kommer til cloud-transformationer af forretningerne.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S