Ny Alm. Brand-CIO skal samle hele forretningen i én cloud-platform: "Det tænder en nørd som jeg på"

Interview: Forsikring, bank og pension er blevet samlet på én cloud-platform hos Alm. Brand. Det er et særsyn i den finansielle sektor, og det giver selskabet nye muligheder for forretningsudvikling, men Alm. Brand skal samtidigt balance på en hårfin grænse mellem bekvemmelighed for kunderne og respekt for privatlivet. "Jeg synes, at Google eller Facebook går for langt," siger bankens nye CIO.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er ny CIO og koncerndirektør for digitalisering, it og innovation hos Alm. Brand. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Alm. Brand har samlet alle finansielle ydelser på en cloud-baseret platofrm
  • Se hvilke muligheder teknologien åbner op for på sigt
  • Bliv klogere på den hårfine balance mellem at levere bekvemmelighed for kunderne, men respektere kundernes privatliv
  • Find ud af hvordan Kristian Hjort-Madsen vil vurdere på, om han er en succes som CIO for Alm. Brand
  • Læs hvordan teknologien fungerer i praksis hos Alm. Brand
1.154
6 min
Ved at takke 'ja' til jobbet som CIO for Alm. Brand, havnede teknologinørden Kristian Hjort-Madsen i en finansiel virksomhed, der i løbet af de sidste tre år har bredt den cloud-baserede Salesform-platform udover hele organisationen.

Det betyder, at forsikringskunder, bankkunder, og pensionskunder alle skal services fra den samme platform.

Det er et særsyn i den finansielle sektor, der ikke ligefrem er blandt de førende brancher, når det kommer til cloud-transformationer af forretningerne.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job