Ny Alm. Brand-CIO skal samle hele forretningen i én cloud-platform: "Det tænder en nørd som jeg på"

Interview: Forsikring, bank og pension er blevet samlet på én cloud-platform hos Alm. Brand. Det er et særsyn i den finansielle sektor, og det giver selskabet nye muligheder for forretningsudvikling, men Alm. Brand skal samtidigt balance på en hårfin grænse mellem bekvemmelighed for kunderne og respekt for privatlivet. "Jeg synes, at Google eller Facebook går for langt," siger bankens nye CIO.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er ny CIO og koncerndirektør for digitalisering, it og innovation hos Alm. Brand. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Alm. Brand har samlet alle finansielle ydelser på en cloud-baseret platofrm
  • Se hvilke muligheder teknologien åbner op for på sigt
  • Bliv klogere på den hårfine balance mellem at levere bekvemmelighed for kunderne, men respektere kundernes privatliv
  • Find ud af hvordan Kristian Hjort-Madsen vil vurdere på, om han er en succes som CIO for Alm. Brand
  • Læs hvordan teknologien fungerer i praksis hos Alm. Brand
1.154
6 min
Ved at takke 'ja' til jobbet som CIO for Alm. Brand, havnede teknologinørden Kristian Hjort-Madsen i en finansiel virksomhed, der i løbet af de sidste tre år har bredt den cloud-baserede Salesform-platform udover hele organisationen.

Det betyder, at forsikringskunder, bankkunder, og pensionskunder alle skal services fra den samme platform.

Det er et særsyn i den finansielle sektor, der ikke ligefrem er blandt de førende brancher, når det kommer til cloud-transformationer af forretningerne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job