Ny Alm. Brand-CIO skal samle hele forretningen i én cloud-platform: "Det tænder en nørd som jeg på"

Interview: Forsikring, bank og pension er blevet samlet på én cloud-platform hos Alm. Brand. Det er et særsyn i den finansielle sektor, og det giver selskabet nye muligheder for forretningsudvikling, men Alm. Brand skal samtidigt balance på en hårfin grænse mellem bekvemmelighed for kunderne og respekt for privatlivet. "Jeg synes, at Google eller Facebook går for langt," siger bankens nye CIO.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er ny CIO og koncerndirektør for digitalisering, it og innovation hos Alm. Brand. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Alm. Brand har samlet alle finansielle ydelser på en cloud-baseret platofrm
  • Se hvilke muligheder teknologien åbner op for på sigt
  • Bliv klogere på den hårfine balance mellem at levere bekvemmelighed for kunderne, men respektere kundernes privatliv
  • Find ud af hvordan Kristian Hjort-Madsen vil vurdere på, om han er en succes som CIO for Alm. Brand
  • Læs hvordan teknologien fungerer i praksis hos Alm. Brand
1.154
6 min
Ved at takke 'ja' til jobbet som CIO for Alm. Brand, havnede teknologinørden Kristian Hjort-Madsen i en finansiel virksomhed, der i løbet af de sidste tre år har bredt den cloud-baserede Salesform-platform udover hele organisationen.

Det betyder, at forsikringskunder, bankkunder, og pensionskunder alle skal services fra den samme platform.

Det er et særsyn i den finansielle sektor, der ikke ligefrem er blandt de førende brancher, når det kommer til cloud-transformationer af forretningerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job