Dansk top-CIO i gang med de første 100 dage i koncernledelsen hos Alm. Brand: Vil skabe Danmarks fedeste it-arbejdsplads

Interview: Kristian Hjort-Madsen er trådt ind i koncernledelsen hos Alm. Brand med en klar vision: "Vi skal være Danmarks fedeste sted at være it-medarbejder," lyder den bastante melding fra bank- og forsikringselskabets nye CIO.

Artikel top billede

Kristian Hjort-Madsen er ny CIO hos Alm. Brand, hvor han bliver en del af koncernledelsen. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan den nye Alm. Brand-CIO vil gøre bank- og forsikringsselskabet til Danmarks mest attraktive it-arbejdsplads
  • Indblik i Kristian Hjort-Madsens planer for den teknologiske fremtid i Alm. Brand
  • Se hvad den nye CIO har fået den første tid i sit nye job til at gå med
  • Bliv klogere på Kristian Hjort-Madsens rolle som en del af koncernledelsen hos Alm. Brand
1.103
5:45 min
Det var egentlig meningen, at Kristian Hjort-Madsen, først skulle tiltræde sit nye job hos Alm. Brand 1. november, men top-CIO'en, der er i foråret var med i opløbet om at blive kåret som Årets CIO 2018, er tyvstartet.

Først blev datoen for tiltrædelsen hos bank- og forsikringsselskabet fremrykket til 1. oktober, men Kristian Hjort-Madsen kunne heller ikke vente til den dato, så da han stoppede en fredag i midten af september hos PFA, startede han mandagen efter hos Alm. Brand.

Ligesom forgængeren Thomas Erichsen, der i dag er hos Topdanmark, bliver Kristian Hjort-Madsen en af de få CIO'er i Danmark, som sidder med i den fem mand-store koncernledelse i en af landets største virksomheder.

Den position vil Kristian Hjort-Madsen bruge til at opfylde ambitionen om at gøre Alm. Brand til Danmarks mest attraktive it-arbejdsplads.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job