KMD betaler millionerstatning til Roskilde Kommune efter kæmpe nedbrud: Kommunen mistede mere end 82.500 filer

Roskilde Kommune har i stilhed indgået et millionforlig med KMD, efter kommunen i april mistede mere end 82.500 som følge af nedbrud i sundheds- og omsorgsystemet KMD Care.

Artikel top billede

27. april blev Roskilde Kommune ramt af et kæmpe it-nedbrud.

Nedbruddet skete i KMD's sundheds- og omsorgssystem KMD Care som følge af en hardwarefejl, og det resulterede i, at kommunen mistede 82.535 filer, som har indgået i mere end 16.000 borgeres sager i kommunen i perioden fra 2012 til 2018.

KMD's backup fejlede nemlig også, så det lykkedes kun at gendanne filer fra 2015.

Filerne omfatter breve vedrørende tilbud om forebyggende hjemmebesøg, bevillinger, ansøgninger, revurderinger, risikovurderinger og afgørelser.

I al stilhed har Roskilde Kommune og KMD indgået et forlig, der betyder, at KMD kompenserer Roskilde Kommune med 1 million kroner, og derudover får Roskilde Kommune også et klippekort til en værdi af 1,5 millioner kroner.

Klippekortet kan bruges af kommunen til at indkøbe andre services fra KMD.

Den samlede kompensation løber dermed op i en værdi af 2,5 millioner kroner.

Det fremgår af et mødereferat fra 19. september i Roskilde Kommunes økonomiudvalg.

Læs mere om nedbruddet her: Roskilde Kommune har mistet 82.500 filer på tusindvis af borgeres sager efter stort KMD-nedbrud

“Det var hvad vi kunne mødes om”

Allerede i maj gjorde Roskilde Kommune det klart over for Computerworld, at sagen ville få et efterspil for KMD. Nu er aftalen så faldet på plads og den er man godt tilfreds med i kommunen.

"Der skal jo to til en aftale, så den står vi fuldt ud ved. Efter vi fik gjort boet op, så var det her, hvad vi kunne mødes om,"siger Christian Harsløf, direktør for social, job og sundhed i Roskilde Kommune, til Computerworld.

Han mener, at kompensationen står mål med de ressourcer, som kommunen brugte i forbindelse med nedbruddet.

Klippekortsordningen er Christian Harsløf også godt tilfreds med, selvom det betyder, at hele erstatningen ikke bliver udbetalt som et kontant beløb.

"Det var nu engang det, vi blev enige om. Vi er i forvejen kunde hos KMD, så der er løbende tilkøb, vi kan komme til at lave, så det passede egentlig fint," siger han.

Christian Harsløf forklarede også, at kommunen på daværende tidspunkt ville gå i dialog med KMD vedrørende kompensationsspørgsmålet.

Det kan du læse mere om her: Roskilde Kommune forlanger garantier fra KMD efter kæmpe-nedbrud - overvejer erstatningskrav

Læs også: KMD vil ikke stille op til interview efter kæmpenedbrud har kostet Roskilde Kommune 82.500 filer: I stedet har vi modtaget en mail

Læs også: Her er KMD's komplette redegørelse til Roskilde Kommune: Derfor mistede vi 82.500 borger-filer

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S