Flere store europæiske telefirmaer i tænkeboks over Huawei: Men 5G-udrulning kan blive betydeligt dyrere uden Huawei

Kinesiske Huawei er under betydeligt pres i stadigt flere lande orkestreret af USA. Nu melder giganten Deutsche Telekom, at selskabets leverandørliste bliver genovervejet på grund af den aktuelle debat om sikkerheden i Huaweis udstyr. Franske Orange er også bekymret.

Artikel top billede

Huawei, som leverer og driver TDC’s mobilnetværk og er dybt involveret i selskabets 5G-udrulning, er lige nu under betydeligt internationalt pres.

Australien og New Zealand har eksempelvis forbudt landet teleselskaber at bruge 5G-udstyr fra Huawei på grund af mistanker om, at de kinesiske myndigheder kan forlange adgang til udstyret og dermed kan overvåge trafikken i andre lande.

USA har bandlyst Huawei som leverandør og har længe presset på for, at landets allierede skulle gøre det samme.

British Telecom har også for nylig besluttet, at selskabet vil fjerne Huawei-udstyr fra fra BT’s corenetværk.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Huawei er også på de danske sikkerhedstjenesters radar. Det kan du læse mere om her:
Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Nu melder to andre telegiganter sig i koret af Huawei-skeptikere.

Deutsche Telekom siger til Reuters, at selskabet i lyset af den aktuelle debat er i færd med at genoverveje sin leverandørliste til selskabets netværk i Tyskland og de andre europæiske lande, hvor Deutsche Telekom er aktivt.

“Deutsche Telekom tager den globale diskussion om sikkerheden i netværksudstyr fra kinesiske producenter meget seriøst”, meddeler selskabet.

Reuters noterer, at næsten halvdelen af Deutsche Telekoms omsætning stammer fra selskabets amerikanske selskab T-Mobile.

Selvsamme T-Mobile har budt på amerikanske Sprint Corp.

Den handel bliver undersøgt af de amerikanske myndigheder.

En kilde siger til Reuters, at Deutsche Telekoms nyvundne skepsis over for Huawei kan ligne et forsøg på at vise sin gode vilje over for den amerikanske regering.

En analytiker siger til Reuters, at de tyske mobiloperatører i høj grad bruger udstyr fra især Huawei, men også andre kinesiske leverandører som ZTE.

Ifølge analytikeren vil det gøre 5G-udbygningen betydeligt dyrere, hvis selskaberne må se bort fra verdens største leverandør af 5G-udstyr, som er Huawei.

Også ude af Oranges netværk i Frankrig

Franske Orange siger til Reuters, at selskabet ikke vil benytte 5G-udstyr fra Huawei til udbygningen af selskabets netværk i Frankrig.

“Vi samarbejder med vores sædvanlige leverandører, som er Ericsson og Nokia”, siger topchefen i Orange, Stephane Richard, til Reuters.

Han siger også, at han betragter de aktuelle bekymringer om sikkerheden i Huawei-udstyret for helt legitime.

Orange bruger i forvejen ikke Huawei-udstyr i Frankrig til selskabets 4G-netværk.

Ifølge Huawei bruger Orange dog Huawei-udstyr til de mobilnetværk, som Orange driver uden for Frankrig, og Huawei forventer at blive involveret i 5G-udbygningen af disse netværk, skriver Reuters.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job