Nordea outsourcer infrastruktur til IBM i kæmpeaftale til 3,5 milliarder kroner - IBM overtager omkring 120 medarbejdere fra Nordea

Nordea outsourcer hele sin mainframe-infrastruktur til IBM i kæmpeaftale. Omkring 120 Nordea-medarbejdere skal flyttes til IBM. Størstedelen af de outsourcede medarbejdere er danske og svenske Nordea-ansatte. Hverken IBM eller Nordea vil stille op til interview.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Storbanken Nordea outsourcer al sin mainframe-infrastruktur til IBM i en kæmpe-aftale til i alt 540 millioner dollar - omkring 3,5 milliarder kroner.

Det meddeler IBM og Nordea her.

Aftalen betyder, at IBM overtager infrastruktur-driften for Nordea i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Polen, oplyser IBM til Computerworld.

IBM og Nordea har været samarbejdspartnere siden 2003, da parterne indgik en aftale, som du kan læse om i denne ældre Computerworld-artikel: IBM skal spare Nordea for en halv milliard.

Nordea anvender i dag IBM Z mainframe og servere i alle fem lande.

“Ved at outsource størstedelen af IBM Z infrastruktur-services får Nordea adgang til de seneste teknologi-landvindinger, inklusive cognitive services,” lyder det i meddelelsen fra Nordea.

IBM vil med aftalen overtage omkring 120 Nordea-medarbejdere, hvoraf størstedelen sidder i Danmark og Sverige, meddeler IBM til Computerworld.

“Kontrakten om managed services mellem Nordea og IBM bygger på et aktivt forhold mellem de selskaber. Den afviger fra tidligere mainframe-kontrakter med dens unikke mulighed for at opskrive SLA baseret på førstehånds-erfaring med at køre Nordeas mainframe,” lyder det fra selskaberne.

IBM vil ikke stille op til interview om aftalen og meddeler til Computerworld, at selskabet ikke vil sige noget om aftalen overhovedet.

Det amerikanske selskab henviser i stedet til Nordea.

Computerworld har også været i kontakt med banken, men den ønsker heller ikke at stille op til interview.

Anden aftale på et halvt år

Nordea er det andet store selskab, der inden for det seneste halve år har outsourcet sin infrastruktur til IBM.

IBM indgik nemlig i sommer aftale med KMD om overtagelse af den daglige drift af KMD's infrastruktur i en aftale til omkring to milliarder kroner.

Med denne aftale overtog IBM omkring 300 KMD-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Så er milliardaftalen officiel: KMD outsourcer infrastruktur og 300 medarbejdere til IBM.

Overtagelsen af de 300 KMD-medarbejdere har siden ført til en del ballade, i det fagforbundene Prosa og HK/Samdata var meget utilfreds med aftalens præmisser, da de outsourcede medarbejdere ikke længere er omfattet af en overenskomst.

Derudover har IBM i november fyret 47 af de overdragne medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: It-fagforbund vil trække IBM i retten: "Alle fyringerne strider mod lov om virksomhedsoverdragelse"

Læs også:

IBM-regnskab lever ikke op til forventningerne: Fald i salget af både software og servere

KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job