Atea stadig presset i Danmark efter bestikkelsessag: Lander millionunderskud i 2018

Ateas danske forretning er presset i kølvandet på den store bestikkelsessag, selv om selskabet mærker bedring. Driftsindtjeningen er faldet med enorme 176 procent, og Atea lander et stort underskud.

Artikel top billede

Ateas danske forretning er fortsat under pres efter sommerens dom for bestikkelse og udelukkelse som offentlig leverandør i en periode, viser selskabets netop offentliggjorte årsregnskab.

Omsætningen faldt i 2018 med 7,2 procent i forhold til 2017, hvor bestikkelsessagen var godt i gang, til samlet 6,2 milliarder kroner.

Meget værre ser det ud med indtjeningen på driften, hvor Atea Danmark lander et dundrede underskud på 73 millioner kroner i 2018.

Her er Atea vant til at lande et sundt overskud - i 2017 på 96 millioner kroner.

Dermed er Ateas driftsindtjening altså faldet med 176 procent fra 2017 til 2018.

Samme billede gør sig gældende for fjerde kvartal, hvor omsætningen er faldet med 4,4 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til nu 1,85 milliarder kroner.

Alene i fjerde kvartal er driftsindtjeningen styrtdykket med hele 90 procent.

Den lander nu på otte millioner kroner. I det tilsvarende kvartal for et år siden landede driften på 84 millioner kroner.

Atea meddeler, at selskabet sporer bedring i ordretilgangen fra den offentlige sektor.

“Men efterspørgslen fra den private sektor har været langsommere til at komme sig, og marginerne er fortsat under pres,” lyder det fra Atea.

Nedgang fortsætter

Også i det foregående kvartal meldte Atea om nedgang. Dengang meddelte selskabet, at der var tilbagegang i handlen med offentlige og private kunder, og det var 'meget skuffende.'

Det kan du læse mere om her: Atea hårdt ramt af ordrestop fra det offentlige: Lander dundrede underskud og brat omsætningsnedgang.

Det er værd at bemærke, at Ateas omsætning på salg af software i fjerde kvartal steg med 23,9 procent.

Atea peger på, at denne fremgang skyldes store ordrer fra den offentlige sektor.

Atea blev i sommer dømt som medskyldig i bestikkelsessagen og idømt en bøde på 10 millioner kroner.

Selskabet blev dermed straks udelukket som offentlig leverandør, men blev taget til nåde igen efter to måneder som følge af selskabets omfattende self cleaning, der indebar nye strukturer, regler og interne processer.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år.

Atea har siden vundet plads i en række af SKI’s store rammeaftaler om levering af forskellige it-ydelser til det offentlige.

Du finder hele Ateas kvartalsregnskab her.

Læs også:

Atea vinder kommunal software-aftale på op mod en halv milliard kroner

'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Her er Ateas redegørelse til SKI efter bestikkelsesdom: Undskylder og beklager dybt - se hele redegørelsen her

Det offentliges store dilemma: Skal bestikkelsesdømte Atea lægges på is eller slippe fri?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos