SSD-priserne kollapser: De lynhurtige drev koster under det halve af, hvad de gjorde i 2018

Efter en periode med prisstigninger, falder priserne på de hurtige SSD-drev nu hastigt.

Artikel top billede

Et SSD-drev på en terabyte koster nu under det halve af, hvad de gjorde for et år siden. Det skriver netmediet Digitimes på baggrund af udtalelser fra industrikilder.

Efter at have flirtet med priser på omkring 10.000 taiwan dollar per terabyte i begyndelsen af 2018 er priserne nu ned i et leje omkring 4.000 og 5.000 taiwan-dollar med salgspriser helt ned til lidt over 3.000 taiwan-dollar.

Det svarer til knap 650 kroner per terabyte i industrien.

Herhjemme afspejler SSD-komponenternes prisfald sig også i markedet, hvor den laveste pris per gigabyte nu lyder på 0,88 krone per gigabyte i følge edbpriser.dk . I foråret 2018 løb en tilsvarende SSD op i2,15 kroner per gigabyte.

Til trods for de lave priser forudser industrikilder ifølge Digitimes, at priserne vil falde med 15 procent i første kvartal 2019, på grund af en dalende efterspørgsel.

RAM priser falder også

En anden væsentlig pc-komponent, RAM-klodser, oplever også markante prisfald. Her er 8GB og 4GB moduler faldet til henholdsvis 60 og 30 amerikanske dollar. Det svarer til henholdsvis 400 og 200 kroner før told og moms herhjemme.

RAM-priserne står ifølge industrikilden til at falde yderligere i årets første kvartal, for producenterne er under stigende pres til at tømme ud i lagre samtidig med en aftagende efterspørgsel.

Se også: Teleselskabet 3 springer ud som bredbåndsudbyder: Lægger ud med skarpe priser

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S