SSD-priserne kollapser: De lynhurtige drev koster under det halve af, hvad de gjorde i 2018

Efter en periode med prisstigninger, falder priserne på de hurtige SSD-drev nu hastigt.

Artikel top billede

Et SSD-drev på en terabyte koster nu under det halve af, hvad de gjorde for et år siden. Det skriver netmediet Digitimes på baggrund af udtalelser fra industrikilder.

Efter at have flirtet med priser på omkring 10.000 taiwan dollar per terabyte i begyndelsen af 2018 er priserne nu ned i et leje omkring 4.000 og 5.000 taiwan-dollar med salgspriser helt ned til lidt over 3.000 taiwan-dollar.

Det svarer til knap 650 kroner per terabyte i industrien.

Herhjemme afspejler SSD-komponenternes prisfald sig også i markedet, hvor den laveste pris per gigabyte nu lyder på 0,88 krone per gigabyte i følge edbpriser.dk . I foråret 2018 løb en tilsvarende SSD op i2,15 kroner per gigabyte.

Til trods for de lave priser forudser industrikilder ifølge Digitimes, at priserne vil falde med 15 procent i første kvartal 2019, på grund af en dalende efterspørgsel.

RAM priser falder også

En anden væsentlig pc-komponent, RAM-klodser, oplever også markante prisfald. Her er 8GB og 4GB moduler faldet til henholdsvis 60 og 30 amerikanske dollar. Det svarer til henholdsvis 400 og 200 kroner før told og moms herhjemme.

RAM-priserne står ifølge industrikilden til at falde yderligere i årets første kvartal, for producenterne er under stigende pres til at tømme ud i lagre samtidig med en aftagende efterspørgsel.

Se også: Teleselskabet 3 springer ud som bredbåndsudbyder: Lægger ud med skarpe priser

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS