Onsdagens aviser om it

TDC og Orange toppes om markedsføring. Aston-køber vil på Nasdaq-børsen. Kunøe: Gatetrade skal give overskud til januar

TDC og Orange toppes om markedsføring

Allerede inden den europæiske lancering af TDC?s lavprismobilselskab Telmore er en realitet, er TDC kommet på kant med konkurrenten Orange om markedsføringen. Alliancen med Easy-koncernen betyder, at man som med andre Easy-produkter vil satse på orange farver i markedsføringen og det bekymrer Orangeledelsen. TDC-chef Henning Dyremose afviser dog, at Orange kan påvirke selskabets farvevalg. Samtidig påpeger analytikere, at TDC skal være hurtigt ude, hvis man skal gentage den danske Telmore-succes, fordi der er stor konkurrence på lavprismarkedet. Easy-koncernens frontfigur, Stelios Haji-Ioannou forventes at blive det markedsføringsmæssige midtpunkt for det nye selskab. (Morgenavisen Jyllands-Posten, Børsen)

Aston-køber vil på Nasdaq-børsen

Tectura, som har købt den turbulens-prægede Aston Business Solutions, satser på en børsnotering af det samlede selskab, afslører afgørende direktør i Aston, Mogens Elsberg. Han står nu selv uden arbejde efter at have takket nej til et job i den nye organisation. Det samlede selskab vil omsætte for cirka 900 millioner kroner, fortrinsvis i USA. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Kunøe: Gatetrade skal give overskud til januar
Indkøbsportalen Gatetrade skal lynhurtigt vende den hidtidige tabskurve, for den nye ejer Ib Kunøe forventer sorte tal på bundlinjen på månedsbasis allerede fra december eller senest januar næste år, og spår, at det vil blive en ?fantastisk forretning?. Han vil blandt andet satse på at styrke e-handelen hos de kunder, der allerede har lagt en del af deres indkøb på portalen og haft succes med det. (Berlingske Tidende)

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job