Hanekampen mellem Apple og Qualcomm eskalerer: Nu kan iPhones blive ramt af amerikansk importforbud

En amerikansk dommer anbefaler, at USA nedlægger et importforbud mod visse iPhone-modeller, der er produceret i Kina.

Artikel top billede

Apples iPhones, der bliver produceret i Kina, risikerer nu at blive ramt af et importforbud i USA.

Det sker efter, at en amerikansk dommer i en patentsag mellem Apple og Qualcomm har anbefalet, at der bliver nedlagt et importforbud på visse iPhone-modeller.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Den amerikanske handelskommission, U.S. International Trade Commission, skal nu tage stilling til om den ønsker at følge dommerens anbefaling.

Læs også: Apple forlangte formue af Qualcomm, hvis Qualcomm skulle blive ene-leverandør af modem-chip til iPhone

Overtræder patent på strømsparende chip

I den pågældende sag mener dommeren, at Apple sammen med Intel gør brug af en særlig strømbesparende funktion i iPhonens chips, der overtræder et af Qualcomms patenter.

Qualcomm har ligeledes argumenteret for, at Apple også har overtrådt to patenter, der relaterer sig til hastigheden og kvaliteten i telefonernes data-download, men her valgte dommeren ikke at give Qualcomm medhold.

Apple og Qualcomm har nu genmem flere år udkæmpet en juridisk hanekamp med hinanden.

En kamp der for alvor tog fart i starten af 2017, da Apple lagde sag an mod Qualcomm og beskyldte selskabet for at misbruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Efterfølgende har Apple droppet Qualcomm leverandør til sine iPhones, og anvender nu i stedet modemchips fra Intel.

Læs også:
Kina forbyder salg af iPhone X – og seks andre af Apples populære telefoner

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S