Axcel scorer kassen på salg af EG: Har fået sin investering mere end tre gange igen

EG har været en ‘rigtig god investering’ for kapitalfonden Axcel, der efter en langt forløb netop har solgt de resterende dele af det store danske selskab.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

“Det har ikke bare været en god investering for os, det har været en rigtig god investering. Vi kan godt lide et afkast, hvor vi får mellem to en halv og tre gange pengene igen, og her ligger vi over tre.”

Sådan siger partner i kapitalfonden Axcel, Christian Bamberger Bro, til Børsen, efter det onsdag eftermiddag blev meddelt, at Axcel har solgt de resterende dele af EG.

Køberen er den amerikanske kapitalfond Francisco Partners, der betaler 3,7 milliarder kroner for det danske selskab.

Det kan du læse mere om her: EG solgt til amerikanske kapitalfond for milliardbeløb.

Langt forløb

Axcel har ejet EG siden 2013, hvor kapitalfonden overtog EG fra kapitalfonden Nordic Capital.

Dengang kunne Computerworld afsløre, at selskabet var blevet solgt i al hemmelighed.

Det kan du læse mere om her: Kendt dansk it-koncern solgt i al hemmelighed

Med handlen afsluttes et langt forløb for Axcel, der tidligere har lagt planerne i bero på grund af alvorlige problemer med et offentligt it-projekt.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen.

I januar lykkedes det imidlertid for Axcel at finde en køber til EG’s serviceforretning, som blev overtaget af DXC Technology.

Det kan du læse mere om her: Analyse: Derfor køber DXC Technology EG's serviceforretning - skal genskabe fordums styrke.

Serviceforretningen består primært af videresalg og servicering af andre it-leverandørers produkter - herunder ikke mindst produkter fra Microsoft Dynamic, mens den del, som den amerikanske kapitalfond nu overtager, er lidt af en blandet landhandel, der forhandler en bred vifte EG's egen-udviklede løsninger.

EG har siden januar været på udkig efter en interesseret køber.

Det kan du læse mere om her: EG gør klar til at sælge resten af forretningen efter salg af service-del til DXC Technology.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT