Her er Danmarks bedste CIO'er lige nu: Disse fem it-chefer er nomineret til titlen som Årets CIO 2019

Årets CIO 2019: Den eftertragtede titel som Årets CIO i Danmark skal snart uddeles for 14. gang af Computerworld, IDC og Dansk IT. Her er de fem nominerede til Årets CIO 2019.

Artikel top billede

Hvem er Danmarks bedste CIO i 2019?

Det får vi svaret på, når Årets CIO kåres 4. juni 2019 i det gamle Carlsberg i København.

Det er 14. gang, at den eftertragtede titel uddeles, og nu er feltet snævret ind til fem stærke kandidater, der alle er et udtryk for den moderne CIO.

Sidste år var det DSVs CIO, Jesper Riis, der vandt titlen som Danmarks bedste CIO for sit arbejde med governance og skalerbarhed.

Læs om det her.

De fem nominerede til Årets CIO 2019 er:

  • Stig Lundbech, Københavns Kommune.
  • Alan Jensen, Salling Group.
  • Peer Omann, Bunker Holding.
  • Peer Rasmussen, SOS International A/S.
  • Ashok Kalyanswamy, Saxo Bank.
Du vil snarest kunne læse mere om de enkelte kandidater - og hvorfor lige de er i spil til Årets CIO 2019 på Computerworld.

De CIO'er, der har vundet titlen som Årets CIO i de 13 foregående år, er:

2018: Jesper Riis, DSV

2017: Torben Kjær, Rambøll

2016: Morten Gade Christensen, Energinet.dk

2015: Torben Ruberg, Falck.

2014: Claus Hagen Nielsen, COWI.

2013: Jens Hartmann, Grundfos.

2012: Mikael Munck, Saxo Bank.

2011: Torben Bonde, Vestas.

2010: Michael Moesgaard, Dong.

2009: Michael S. Hansen, Region Sjælland.

2008: Niels Molzen, Danisco.

2007: Kenneth Egelund Schmidt, Danfoss.

2006: Lars Mathiesen, Nykredit

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S