De dygtiges succes hviler (som altid) på medarbejderne og deres kompetencer

ComputerViews: Produkter, priser og præsentable chefer er alt sammen fint. Men skal du skabe en succes går vejen gennem medarbejderne. Det viser både Årets CIO og topplaceringerne i Computerworlds Image-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Annie Spratt on Unsplash)

ComputerViews: Hos Københavns Kommune står it-afdelingen parat til at hjælpe forretningen, før forretningen selv er klar over behovet.

I Salling Group er it-landskabet fuldstændigt renoveret, og en komplet digitalisering af 30.000 årlige ansøgninger har sparet titusindvis af timer.

Saxo Bank har sat et interna­tionalt stjernehold, som skal drive finansvirksomhedens it i skyen, så ambitionerne om voldsom vækst i Asien kan indfries.

Og hos Bunker Holdning er it-afdelingen godt i gang med at digitalisere et analogt marked for virksomheden med en omsætning på hele 54 milliarder.

Det er vidt forskellige virksomheder, men de har en fællesnævner:

I spidsen for indsatsen står en af de nominerede til Årets CIO 2019: Stig Lundbech i Københavns Kommune (som vandt prisen i år), Alan Jensen hos Salling Group, Ashok Kalyanswamy hos Saxo Bank og Peer Omann hos Bunker Holding.

Jeg har personligt haft fornøjelsen af at møde dem alle over de seneste uger og hørt om deres mål, deres planer og deres resultater.

Og så taler de alle om én bestemt ting: Medarbejdere.

Motiverede medarbejdere er nøglen

Både Stig, Alan, Ashok og Peer har planer, mål og ambitioner, der kun kan indfries med de rette motiverede medarbejdere.

Derfor fylder synlig ledelse, rekruttering og talentudvikling godt op i deres kalendere.

Årsagen er selvfølgelig den voksende kamp om talenterne.

Men det skyldes også, at de mange ændringer og det opskruede tempo kræver, at alle er dedikerede til kendte og klare målsætninger.

Det har også har betydet, at organisationerne har måttet sige farvel til medarbejdere igennem årene, efterhånden som kravene til omstillingsparathed og kompetencer ændrer sig.

Fokus på medarbejdere går igen hos Image-vindere

Netop det fokus på medarbejdere går også igen i Computerworlds nylige Image-undersøgelse i it-branchen.

Her vurderede de knap 900 it-professionelle brugere og kunder, at kvaliteten af leverandørens medarbejdere var vigtigere end både pris, produkt og topledelse.

En pointe, som Cisco, NNIT og Devoteam, der alle scorede højt i undersøgelsen, ved flere lejligheder efterfølgende har uddybet: Deres succes er skabt af medarbejdere og deres kompetencer.

Det burde ikke være en overraskelse. Men det kan tilsyneladende ikke siges for tit.

Heller ikke af top-CIO’er.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S