Efter stribe af forsinkelser: Nu kommer Samsungs foldbare telefon

På fredag bliver Samsungs længe ventede foldbare telefon, Galaxy Fold, sat til salg.

Artikel top billede

Samsungs første foldbare telefon, Galaxy Fold, vil på fredag blive sat til salg i Sydkorea.

Det skriver Reuters med henvisning til en kilde med direkte kendskab til sagen.

Når telefonen bliver sat til salg på fredag, vil det ifølge Reuters ske til en vejledende pris på 2,4 millioner won, hvilket svarer til 13.500 danske kroner.

Læs også: Lancering af fadæseramt Samsung-telefon svæver stadigvæk i uvished

Imødeset med spænding

Den nye telefon har længe været imødeset med spænding. Det skyldes ikke mindst, at Samsung i foråret måtte udskyde lanceringen efter, at en række amerikanske anmeldere afslørede, at der var alvorlige problemer med telefonens skærm.

Samsung havde ellers præsenteret telefon med stor bravour i februar, hvor den koreanske virksomhed proklamerede, at det var tale om verdens første telefon med en foldbar skærm.

Det er ikke kun Samsung, der har haft problemer de foldbare telefoner. For også Huawei har måtte skyde lanceringen af sin fodboldbare telefon, Mate X.

Det er endnu uvist, hvornår Samsungs foldbare telefon kommer til Danmark. Men den oprindelige plan var, at telefonen skulle have været sat til salg herhjemme den 3. maj.

Det er tildligere blevet meddelt, at telefonen i danske butikker vil komme til at koste 15.900 kroner.

Læs også: Den er helt gal med de foldbare smartphones: Både Samsung og Huawei udskyder lanceringer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos