Efter stribe af forsinkelser: Nu kommer Samsungs foldbare telefon

På fredag bliver Samsungs længe ventede foldbare telefon, Galaxy Fold, sat til salg.

Artikel top billede

Samsungs første foldbare telefon, Galaxy Fold, vil på fredag blive sat til salg i Sydkorea.

Det skriver Reuters med henvisning til en kilde med direkte kendskab til sagen.

Når telefonen bliver sat til salg på fredag, vil det ifølge Reuters ske til en vejledende pris på 2,4 millioner won, hvilket svarer til 13.500 danske kroner.

Læs også: Lancering af fadæseramt Samsung-telefon svæver stadigvæk i uvished

Imødeset med spænding

Den nye telefon har længe været imødeset med spænding. Det skyldes ikke mindst, at Samsung i foråret måtte udskyde lanceringen efter, at en række amerikanske anmeldere afslørede, at der var alvorlige problemer med telefonens skærm.

Samsung havde ellers præsenteret telefon med stor bravour i februar, hvor den koreanske virksomhed proklamerede, at det var tale om verdens første telefon med en foldbar skærm.

Det er ikke kun Samsung, der har haft problemer de foldbare telefoner. For også Huawei har måtte skyde lanceringen af sin fodboldbare telefon, Mate X.

Det er endnu uvist, hvornår Samsungs foldbare telefon kommer til Danmark. Men den oprindelige plan var, at telefonen skulle have været sat til salg herhjemme den 3. maj.

Det er tildligere blevet meddelt, at telefonen i danske butikker vil komme til at koste 15.900 kroner.

Læs også: Den er helt gal med de foldbare smartphones: Både Samsung og Huawei udskyder lanceringer

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S