Snart slut med 3A-it: Selskabet på vej mod likvidation efter frasalg efter bestikkelsessag

Salget af 3A-its AV-forretning Informationsteknik skyldes støj efter den store bestikkelsessag. 3A-it skal nu snart lukkes helt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Computerworld kunne i begyndelsen af juni kort fortælle, at erhvervsmandens Fritz Andersen overtog Informationsteknik fra de tidligere Atea-topfolk.

Det betyder, at 3A-it nu reelt blot kommer til at bestå af en tom skal uden forretning, skriver Børsen.

Ifølge avisen har ejerne af 3A-it planer om i en nær fremtid at likvidere 3A-it helt.

Ifølge Børsen bliver driftsforretningen i 3A-it solgt, fordi selskabets forhold i den store bestikkelsessag støjer så meget, at det står i vejen for selskabets videre udvikling.

“Jeg har købt Informationsteknik af de tidligere ejere, som var 3A-it. Det er meget, meget vigtigt for mig, at de bånd er fuldstændig kappet. Vi har ikke noget med sælgerne at gøre længere. De er helt ude," siger Fritz Andersen til Børsen.

Fritz Andersen tror, at Informationsteknik - der for tiden har 33 ansatte - inden for de næste tre år kan runde en omsætning på en milliard kroner.

3A-it’s etablering hang sammen med Atea-bestikkelsessagen i Region Sjælland, hvor en række af de tiltalte skal for retten til efteråret. Det kan læse mere om her.

Der er nedlagt navneforbud i den store bestikkelssag, så vi kan her ikke nævne de involderedes navne, men en række af de sigtede har i en periode siddet varetægtsfængslet.

Selskabets grundlæggere var alle tidligere topfolk i Atea. Centralt i sagen står en dyr forretnings-rejse til Dubai i november 2014, som Atea havde inviteret kunder med på. 

Her deltog en række af de sigtede i sagen - heriblandt tidligere it-topfolk i Region Sjælland samt top-folk fra Atea.

Kort tid efter hjemkomsten fra Dubai-turen blev 3A-it stiftet af en række af topfolkene fra Atea.

Det skete i januar 2015, og det kan du læse mere om her: Atea-veteraner går sammen i nyt selskab - vil på storhugst blandt Ateas kunder.

3A-it vandt nogle måneder senere et stort udbud i Region Sjælland, men udbuddet blev i begyndelsen af juni annulleret ganske få dage før, at politisagen tog fart.

Det kan du læse mere om her: Region Sjælland annullerede stor it-kontrakt kort før anholdelser. 

Atea mener, at de involverede parter - altså de daværende Atea-folk og Region Sjælland-folkene - slet og ret brugte Dubai-turen til at aftale, at det senere stiftede 3A-it skulle vinde det kommende udbud.

Politiet mener desuden, at der har været tale om bestikkelse af mindst en af de offentlige chefer, som har haft rådighed over en stor Atea-konto, konto 2840. 

Atea bedyrer imidlertid, at der er tale om en helt almindelig mellemregningskonto.

Hemmelige lydoptagelser har afsløret, at Region Sjælland sikkert ikke har været den eneste Atea-kunde, som har haft en særlig aftale om at kunne trække på en intern Atea-konto. 

Det tætte forhold mellem de daværende Atea-folk og folk fra Region Sjælland går angiveligt langt tilbage. 

Bagmandspolitiet har i hvert fald blandt andet sigtet en tidligere it-medarbejder i Region Sjælland for at have været på en privat rejse til 39.000 kroner til Dubai i november 2012, som har været betalt af Atea, der i en årrække har været en af de helt store it-leverandører til regionen.

Læs også:

3A-it presses af alvorlige anklager: Har selskabet et modsvar eller er løbet ved at være kørt?

3A-it efter Ateas politianmeldelse: Det er grove og udokumenterede beskyldninger

Efter bestikkelsessagen: Omsætningen boomer hos 3A-it, men sagen har kostet på bundlinjen

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen