Medie: Supercomputer til Vestas årsag til Informationsteknik Scandinavias konkurs

Det var et slagsmål med franske Atos om leveringen af en supercomputer til Vestas, der fik Informationsteknik Scandinavia til at gå konkurs.

Artikel top billede

Det var et slagsmål med franske Atos om leveringen af en supercomputer til Vestas, der trak tæppet væk under leverandøren Informationsteknik Scandinavia, skriver ITWatch.

Sagens kerne er en ordre på en supercomputer, som Informationsteknik Scandinavia modtog fra Vestas i 2015.

Ifølge ITWatch købte Informationsteknik Scandinavia supercomputeren af Atos, som købte den af SEC Datacom, som igen købte den af EMC Computer Systems.

Men der opstod uenighed om betalingen til Atos, som kun modtog halvdelen af de godt 10 millioner kroner, som computeren kostede, da maskinen hos Vestas ikke var klar til performancetest, og Vestas derfor ikke havde betalt det fulde beløb.

Retten i Glostrup vurderde 11. maj, at Informationsteknik Scandinavia skulle betale de resterende godt fem millioner kroner.

Læs også: 3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT