Følsomme data på stort set alle indbyggere i Ecuador lækket online

Følsomme data på stort set hele befolkningen i Ecuador ligger offentligt tilgængeligt online på grund af en forkert konfigureret database.

Artikel top billede

Det er ikke hver dag, at en hel befolknings følsomme data - herunder persondata - bliver eksponeret og komprommiteret.

Men det er ikke desto mindre det, der nu er sket i sydamerikanske Ecuador, skriver nyhedsmagasinet Zdnet.

Her er data for stort set hele befolkningen ved en fejl kommet online - herunder personoplysninger som alder, fødested, adresse, ægteskabelig status, ID-nummer, telefonnumre og lignende samt data om familie-sammenhænge, børn, ægtefæller samt i mange tilfælde bankoplysninger og data om bilregistreringer og lignende.

Ifølge mediet skyldes lækket en fejlkonfigureret Elasticsearch-server, der rummer bruger-data på i alt omkring 20,8 millioner brugere.

Ecuador har i alt omkring 16,6 millioner indbyggere. Det store antal brugere skyldes, at der er flere dubletter samt data på en række afdøde ecuadorianere, da databasen ikke er blevet holdt systematisk opdateret.

Ifølge Zdnet er de lækkede data blevet spredt ud over en række Elasticsearch-lister, som hver især har suget data ind fra forskellige kilder.

Mediet skriver i en længere gennemgang - som du finder her - at lækket kommer fra et lokalt firma med navnet Novaestrat, der leverer analyse-services til det lokale marked.

Det er kun et par måneder siden, at Chile på samme måde fik lækket følsomme data på flere millioner indbyggere via en et læk i en Elasticsearch-server.

Læs også:

Microservices - næste bølge inden for moderne software-udvikling

Google vil bruge open source-miljøet til at ramme Amazon: Sigter efter nye partneraftaler med open source-firmaer

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS