Blev it-millionær i 90'erne - nu er han bankerot

Han skabte tidligere dansk storforhandler. Nu har han mistet hele sin millionformue og er erklæret personligt konkurs.

Artikel top billede

Steen Louis Reinholdt, medstifter af en af 90'ernes store forhandlersuccesser, Complet, står tilbage uden en krone på lommen, efter at han tidligere i denne måned blev erklæret personlig konkurs ved Sø- og Handelsretten i København.

Konkursen er ifølge kurator og advokat Christian B. Elmer blevet en realitet, efter at Nykredit har smækket kassen i.

"Der har været et gældsforhold, som han ikke har kunnet betale, og han ejer tilsyneladende ikke aktiver af betydning," siger Christian B. Elmer.

Kuratoren forventer, at flere kreditorer vil melde sig på banen, så det samlede økonomiske krav kommer til at løbe op i "nogle millioner kroner", som han udtrykker det.

For 15 år siden så tilværelsen ellers lys ud for den nu 52-årige Steen Louis Reinholdt, da han og partneren Peter Warnøe scorede tilsammen omkring 130 millioner kroner ved salget af forhandleren Complet, som de oprindeligt stiftede tilbage i 1989. Køberen var det daværende Merkantil Data, som senere blev en del af Ib Kunøes Topnordic (det nuværende Atea).

De seneste par år har Steen Louis Reinholdt tilsyneladende arbejdet med produktudvikling i selskabet International Receiver Company, der er hjemmehørende i Gentofte. Han har desuden i længere perioder opholdt sig i Hong Kong, hvorfra han angiveligt har drevet forretning.

Sidst Steen Louis Reinholdt for alvor markerede sig i forhandlerkanalen var, da han i 2008 blev sat i spidsen for den islandske ejede forhandler Kerfi, som dog gik konkurs senere i 2008, da den islandske banksektor brød sammen.

Han har desuden været ansat i Credocom, ligesom han  på et tidspunkt afløste Carsten Weis som direktør i forhandleren Commitment.

Channelworld arbejder på at få en kommentar fra Steen Louis Reinholdt selv.

Læs mere:

Steen Louis Reinholdt køber sig ind i Kerfi

Datacon sluger kriseramte Kerfi

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job