Blev it-millionær i 90'erne - nu er han bankerot

Han skabte tidligere dansk storforhandler. Nu har han mistet hele sin millionformue og er erklæret personligt konkurs.

Artikel top billede

Steen Louis Reinholdt, medstifter af en af 90'ernes store forhandlersuccesser, Complet, står tilbage uden en krone på lommen, efter at han tidligere i denne måned blev erklæret personlig konkurs ved Sø- og Handelsretten i København.

Konkursen er ifølge kurator og advokat Christian B. Elmer blevet en realitet, efter at Nykredit har smækket kassen i.

"Der har været et gældsforhold, som han ikke har kunnet betale, og han ejer tilsyneladende ikke aktiver af betydning," siger Christian B. Elmer.

Kuratoren forventer, at flere kreditorer vil melde sig på banen, så det samlede økonomiske krav kommer til at løbe op i "nogle millioner kroner", som han udtrykker det.

For 15 år siden så tilværelsen ellers lys ud for den nu 52-årige Steen Louis Reinholdt, da han og partneren Peter Warnøe scorede tilsammen omkring 130 millioner kroner ved salget af forhandleren Complet, som de oprindeligt stiftede tilbage i 1989. Køberen var det daværende Merkantil Data, som senere blev en del af Ib Kunøes Topnordic (det nuværende Atea).

De seneste par år har Steen Louis Reinholdt tilsyneladende arbejdet med produktudvikling i selskabet International Receiver Company, der er hjemmehørende i Gentofte. Han har desuden i længere perioder opholdt sig i Hong Kong, hvorfra han angiveligt har drevet forretning.

Sidst Steen Louis Reinholdt for alvor markerede sig i forhandlerkanalen var, da han i 2008 blev sat i spidsen for den islandske ejede forhandler Kerfi, som dog gik konkurs senere i 2008, da den islandske banksektor brød sammen.

Han har desuden været ansat i Credocom, ligesom han  på et tidspunkt afløste Carsten Weis som direktør i forhandleren Commitment.

Channelworld arbejder på at få en kommentar fra Steen Louis Reinholdt selv.

Læs mere:

Steen Louis Reinholdt køber sig ind i Kerfi

Datacon sluger kriseramte Kerfi

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS