Forbundsskift koster it-folk 104.000 kroner

Store løntab som følge af overenskomstskift er i orden, for Prosa burde have kendt risikoen. Sådan lyder vurderingen i en voldgiftssag, som netop er afgjort. Den betyder, at det var i orden at sætte 14 it-ansatte i Hjemmeværnet op til 104.000 kroner ned i løn om året. Prosa mener, at medlemmerne er blevet til gidsler i striden om Ny Løn.

En voldgiftssag mellem it-fagforeningen Prosa og Personalestyrelsen, som bestyrer de offentligt ansatte, er endt med nederlag til de Prosa-organiserede it-folk.

Det betyder, at de ansatte nu ifølge Prosa mister helt op til 104.000 kroner om året. Så meget måtte de nemlig ifølge forbundet gå ned i løn, da de skiftede overenskomst.

I Prosa er man meget skuffet over resultatet, som blev afgjort af Højesteretssagfører Mogens Hornslet.

- Det er en dybt ulykkelig situation, siger faglig sekretær i Prosa, Steen Andersen.

Skift kostede dyrt

Han må nu konstatere, at det har kostet en række af hans medlemmer mellem 65.000 og helt op til 104.000 kroner i løn om året, at have valgt at skifte fagforening.

Sagen tog sin begyndelse, da 14 ansatte it-folk i Hjemmeværns-kommandoen ønskede at skifte fagforening fra HK til Prosa i 2002.

Det skete dels, fordi it-folkene ikke ønskede at falde ind under HK?s nye aftale med staten om Ny Løn, og dels fordi de ønskede at kunne stifte en lokal faglig klub. Prosa har ikke tilsluttet sig Ny Løn-aftalerne.

Men Personalestyrelsen valgte at udnytte skiftet til at sætte de 14 it-ansatte i nye lønkategorier, hvor de ikke fik udbetalt nogle meget høje personlige tillæg, som de hidtil have fået ? og dermed opstod de store løntab.

Det havde Personalestyrelsen lov til at gøre, er det nu fastslået.

I dommen pointerer Højeretsdommer Mogens Hornslet, at HK havde forespurgt Personalestyrelsen om, hvorvidt de ansatte risikerede en lønnedgang ved skiftet og havde fået at vide, at det gjorde de.

Henvisning slettet

Dommeren peger også på, at i den seneste udgave af den aftale mellem HK og Prosa, der hidtil har muliggjort fagforeningsflyt, blev henvisningen til, at flytningen ikke må koste lønnedgang slettet.

Prosa hævder dog, at HK ikke forelagde oplysningerne om risikoen for lønnedgang for de 14 it-folk eller Prosa selv, mens dommeren mener, at de havde adgang til oplysningerne.

Samtidig mener man i Prosa, at de 14 it-folk er blevet holdt som gidsler for at tvinge Prosa ind i en aftale om Ny Løn.

- Det virker som om ?nogen? har siddet og ventet på en sag, der var tilstrækkelig stor til at den kunne gøre rigtig ondt, før de slog til. Prosa er jo stadig på gammel løn, og vi fik direkte at vide i sagsforløbet, at hvis vi bare gik over på ny løn, ville der ikke være noget problem, siger Steen Andersen.

Lønnedgangen trådte i kraft for nogle måneder siden, og siden da har Prosa dækket medlemmernes tab. Det vil man gøre endnu tre måneder, mens det vurderes, hvad næste skridt skal være for it-folkene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura