Rigspolitiet har overtrådt egne sletteregler i stor teledata-skandale

Rigspolitiet har i flere år overtrådt sine egne sletteregler og gemt data om danskernes brug af telenettet.

Artikel top billede

Rigspolitiet har i årevis i strid med sine egne regler gemt data om danskerne aktiviteter på telenettet, skriver Politiken.

Dermed lægges der yderligere brænde på bålet i den store teledata-skandale, der i den seneste tid har udfoldet sig med politiets mangelfulde behandling af data fra de danske telemaster i centrum.

Sagen har blandt andet haft konsekvenser for en række danske domme og retssager.

Det kan du læse mere om her: Offentlige anklagere stopper omgående med at anvende teledata i retssager efter nye ‘alvorlige oplysninger’

Nu viser det sig ifølge en redegørelse, som Rigspolitiet har afleveret til justitsministeren, at politiet også har gemt data alt for længe.

"Telecentret har i midten af september 2019 konstateret, at sletningen af konverterede teledata efter to år ikke er sket i fuldt omfang, og at der tilsyneladende fortsat opbevares cirka 75 procent af disse datasæt i telecentret," lyder ifølge avisen fra Rigspolitiet.

Justitsminister Nick Hækkerup har kaldt sagen for en 'vaskeægte skandale.'

Han har forlængst igangsat en nærmere undersøgelse af sagen.

Læs også:

Justitsminister kalder teledatasagen for en "vaskeægte skandale" - men vil ikke fyre nogen

Nye teledata-fejl opdaget: Telemast stod i Vestjylland, men var registreret i Østjylland

Fem dømte vil have sager til at gå om efter teleskandale: Rocker kan få millionerstatning

Syv varetægtsfængslede personer i narkosag bliver løsladt som følge af fejl i teledata

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job