Ugen i tech: Telefon-origami: Denne smartphone kan udfolde sig til en stor tablet / Avanceret kameradrone undviger krav om dansk dronetegn / Ubers buddrone går i luften

Avanceret kameradrone undviger krav om dansk dronetegn / Telefon-origami: Denne smartphone kan udfolde sig til en stor tablet / Ubers buddrone går i luften

Artikel top billede

Avanceret kameradrone undviger krav om dansk dronetegn

Dronespecialisterne fra kinesiske DJI slipper den uge deres første mikrodrone med avanceret kamera løs: DJI Mavic mini.

Dronen bliver mindste og letteste medlem i selskabets ’mavic’ familie af foldbare drone. Som de øvrige Mavic-droner er kameraet monteret på en tre-akset gimbal, der giver særligt flydende og glidende optagelser fra oven. Mavic mini kan optage 2.7K video samt tage billeder på 12 megapixels – modsat andre modeller er her ingen raw-funktionalitet.

I mini-modellen kan dronen klappes sammen til at fylde lommevenlige 140 x 82 x 52 millimeter, mens vægten holdes nede på 249 gram.

Den beskedne vægt på under 250 gram gør, at Mavic mini kan registreres som mikrodrone, hvilket gør at det ikke er nødvendigt med ansvarsforsikring eller gældende dronetegn for dronen.

For at efterleve de danske regler er Mavic minis tophastighed begrænset til maksimalt 50 kilometer i tiden. Batteriet ombord giver dog op til 30 minutters flyvetid mens en wifi-controller giver op til to kilometers rækkevidde.

Mavic mini får dansk debutpris fra 3.099 kroner, mens ’fly-more’ pakken med ekstra tilbehør løber op i 3.699 kroner.

Telefon-origami: Denne smartphone kan udfolde sig til en stor tablet

En foldbar smartphone kan skæres på flere måder. Nogle folder indvendigt (Samsung Galaxy Fold), andre folder udvendigt (Huawei Mate X), mens kinesiske TCL’s vælger at folde en ekstra gang i deres spritnye smartphone-prototype.

Det giver fordele. Smartphonen fylder ikke meget end en sædvanlig smartphone, men kan altså strække sig over samme format som en 10 tommers tablet.

Når enheden er sammenklappet, kan den ene tredjedel af skærmen fortsat betjenes som en sædvanlig smartphone.

Udover sit særegne design lader den tidlige prototype ane, at der vil blive plads til et firedobbelt kamera.

TCL’s prototype er fortsat en tidlig en af slagsen, som det ses i videoen nedenunder fra Cnet. Enheden er endnu ikke funktionel stand. Oplysninger om pris, software, hardware melder TCL intet om endnu.

Ubers buddrone går i luften

Uber løfter den uge sløret for deres første bud-drone til ’Uber Eats’ udbringningstjenesten ved Forbes 30 under 30 messen denne uge, skriver Techcrunch.

Dronen er en hexa-copter hybrid med seks rotorer og en vipbar vinge, som kan fragte en ret til to personer over en distance på op til 30 kilometer.

Uber regner dog med en operationel rækkevidde på 20 kilometer, hvor buddronen flyver over til den valgte restaurant, afhenter retten og flyver videre til forudbestemte opsamlingssteder for videre udbringning.

På sigt satser Uber på at få dronerne til at lande på parkerede Uber-biler, hvorfra Uber Eats chauffører kan levere ordren videre til slutbrugeren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS