Morgen-briefing: André Rogaczewski står til at blive en af landets tungeste / Nick Hækkerup i åbent samråd om teledata-sagen / ESL-foreningen runder 30 år

André Rogaczewski står til at blive en af landets tungeste. Nick Hækkerup i åbent samråd om teledata-sagen. ESL-foreningen runder 30 år. Ballade om tele-kæmpefusion fortsætter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til torsdagens udgave af Computerworlds morgen-briefing, der i dag er sammensat af Dan Jensen.

André Rogaczewski står til at blive en af landets tungeste

Netcompanys topchef, André Rogaczewski, vil inden for nogle få år lande nogle af de tungeste bestyrelsesposter i Danmark, vurderer headhunter Ole D. Ingvardsen fra Ingvardsen Partners i Børsen.

Headhunteren peger i avisen på, at André Rogaczewski har bevist, at han kan få virksomheder til at vokse. Og så kommer han med en ‘særdeles eftertragtet digital baggrund,’ mener headhunteren.

“Hans bestyrelsesfundament er bredt i øjeblikket. Derfor vil vi se, at han kommer til at luge ud og koncentrere sin eksterne indsats,” siger han til avisen.

Nick Hækkerup i åbent samråd om teledata-sagen

Justitsminister Nick Hækkeriup (S) skal om nogle timer i åbent samråd om sagen om de mangelfulde teledata fra politiet, som er blevet anvendt i danske retssager.

Her skal han overfor Folketingets retsudvalg blandt andet forklare, hvornår han mener, at offentligheden burde have været orienteret om de mangelfulde data.

Samrådet er en fortsættelse af et tidligere samråd, der fandt sted 28. november i fjor om samme emne.

Samrådet begynder klokken 10:15 og transmitteres direkte på internettet.

Hvis du vil følge med, kan du finde transmissionen her.

ESL-foreningen runder 30 år

Den danske it-sikkerhedssammenslutning ESL Foreningen er Danmarks måske ældste af slagsen.

Foreningen markerer nu, at den har rundet de 30 år, og det markeres med en reception i morgen fredag hos IDA på Kalvebod Brygge i København.

ESL - ‘Foreningen af Examinerede IT-sikkerhedsledere’ - blev stiftet i december 1999 og står bag en række kurser og uddannelser med fokus på it-sikkerhed. Det sker i samarbejde med Ezenta.

Ballade om tele-kæmpefusion fortsætter

Balladen om kæmpefusionen mellem de to amerikanske telegiganter T-Mobile US og Sprint Corp fortsætter.

En række amerikanske stater - der tæller New York og Californien - har sagsøgt selskaberne i et forsøg på at stoppe fusionen, og de argumenterede onsdag i retten for, at en fusion vil føre til højere priser for forbrugerne.

Det afviser de to teleselskaber. De bedyrer, at en fusion netop vil gøre dem i stand til at udfordre de to dominerende teleudbydere, Verizon og AT&T på priserne.

De to selskaber har arbejdet med ideen om at fusionere i mere end 10 år.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S