e-Boks er nede igen: Femte nedbrud siden august 2019

e-Boks er igen ude af drift både på web og app samt via hjemmesiderne Borger.dk og Virk.dk. Det er så femte nedbrud siden 29. august 2019.

Artikel top billede

Opdatering 23. januar: E-Boks er nede igen. Læs mere om det her:

Mareridt for e-Boks: Systemet bryder sammen næsten hver dag - allerede to nedbrud her til formiddag

En af de vigtigste digitale tjenester for danske virksomheder og borgere, e-Boks, er ramt af endnu et nedbrud.

Nedbruddet rammer også brugere i Norge.

Tjenesten kan ikke tilgås fra hverken web,mobil-app, Borger.dk eller Virk.dk.

E-boks meddeler selv på sitet, at der er tale om et ‘Partial System Outage’.

Til Ritzau siger e-Boks' kommunikationsdirektør Susanne Søndahl Wolff, at man forventer normal drift ved middagstid.

"Vi kigger ind i det lige nu og mener, at det er et problem hos vores driftsleverandør." "Det skulle ikke have noget med de problemer, vi oplevede tidligere på måneden at gøre," siger hun.

Femte nedbrud i streg

Dagens nedbrud er så det femte nedbrud siden 29. august, hvor Computerworld skrev:

Læs mere her: Danske e-Boks ramt af nedbrud

Her er forklaringen: Derfor gik e-Boks ned med et brag torsdag: Her er forklaringerne fra e-Boks og leverandøren KMD

To måneder efter var den gal igen. Nedbruddet varede i to dage fra 31. oktober til 1. november. Det kan du læse mere om her:

e-Boks ramt af it-problemer på andet døgn: Her er årsagen

Blot en måned efter var den gal igen.

Den 3. december skrev vi: E-boks ramt af nedbrud: Kæmper med at få systemer op at køre igen

E-boks er heller ikke kommet heldig ind i det nye år. Allerede 13. januar var systemet igen nede:

Læs mere her: e-Boks ramt af kæmpe-nedbrud: Danskerne kan ikke tilgå Digital Post


Og her: e-Boks er ramt af omfattende nedbrud for anden dag i træk: Alle services er nede

Som en konsekvens af de seneste nedbrud nedsatte e-Boks 16. januar sammen med leverandøren KMD en taskforce, som skulle undersøge årsagen til de mange nedbrud.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra e-Boks.

Det kan du læse mere om her: E-Boks nedsætter taskforce med driftsleverandøren KMD efter flere kæmpe-nedbrud

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura