e-Boks er nede igen: Femte nedbrud siden august 2019

e-Boks er igen ude af drift både på web og app samt via hjemmesiderne Borger.dk og Virk.dk. Det er så femte nedbrud siden 29. august 2019.

Artikel top billede

Opdatering 23. januar: E-Boks er nede igen. Læs mere om det her:

Mareridt for e-Boks: Systemet bryder sammen næsten hver dag - allerede to nedbrud her til formiddag

En af de vigtigste digitale tjenester for danske virksomheder og borgere, e-Boks, er ramt af endnu et nedbrud.

Nedbruddet rammer også brugere i Norge.

Tjenesten kan ikke tilgås fra hverken web,mobil-app, Borger.dk eller Virk.dk.

E-boks meddeler selv på sitet, at der er tale om et ‘Partial System Outage’.

Til Ritzau siger e-Boks' kommunikationsdirektør Susanne Søndahl Wolff, at man forventer normal drift ved middagstid.

"Vi kigger ind i det lige nu og mener, at det er et problem hos vores driftsleverandør." "Det skulle ikke have noget med de problemer, vi oplevede tidligere på måneden at gøre," siger hun.

Femte nedbrud i streg

Dagens nedbrud er så det femte nedbrud siden 29. august, hvor Computerworld skrev:

Læs mere her: Danske e-Boks ramt af nedbrud

Her er forklaringen: Derfor gik e-Boks ned med et brag torsdag: Her er forklaringerne fra e-Boks og leverandøren KMD

To måneder efter var den gal igen. Nedbruddet varede i to dage fra 31. oktober til 1. november. Det kan du læse mere om her:

e-Boks ramt af it-problemer på andet døgn: Her er årsagen

Blot en måned efter var den gal igen.

Den 3. december skrev vi: E-boks ramt af nedbrud: Kæmper med at få systemer op at køre igen

E-boks er heller ikke kommet heldig ind i det nye år. Allerede 13. januar var systemet igen nede:

Læs mere her: e-Boks ramt af kæmpe-nedbrud: Danskerne kan ikke tilgå Digital Post


Og her: e-Boks er ramt af omfattende nedbrud for anden dag i træk: Alle services er nede

Som en konsekvens af de seneste nedbrud nedsatte e-Boks 16. januar sammen med leverandøren KMD en taskforce, som skulle undersøge årsagen til de mange nedbrud.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra e-Boks.

Det kan du læse mere om her: E-Boks nedsætter taskforce med driftsleverandøren KMD efter flere kæmpe-nedbrud

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect